sobota, 13 lipca 2013

Szampon


Ten artykuł został napisany dla strony iperfumy.pl

Szampon jest obowiązkowym produktem w każdym domu. Bardzo dbam o włosy, myję je codziennie. Choć szampon należy do najważniejszych kosmetyków, nigdy nie zastanawiałam się jaki jest ich skład. Czas odkryć kilka faktów o tym produkcie.

Według wikipedii szampon to płynny środek zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące oraz pomocnicze, na przykład: związki nawilżające, zapachowe, odżywcze, koloryzujące i lecznice. Skąd pochodzi słowo „shampoo”? Od nazwy perskiego oraz hinduskiego masażu włosów. Szampony to preparaty stosowane do utrzymania czystości nie tylko włosów ale także skóry. Nie powinny usuwać naturalnej powłoki lipidowej z powierzchni włosa.

Jaki jest skład szamponu? Detergenty to środki czyszczące. Mają one na celu oczyszczenie naszej skóry oraz włosów. Sprawiają, że produkt się pieni. Należy do nich między innymi roztwór mydła potasowego lub amoniowego. Często zastępuje się je solami sodowymi i amonowymi. Aby włosy się nie elektryzowały, w szamponie znajdują się bufory. Dzięki nim produkt ma odczyn kwaśny. Przeciwdziała także wymywaniu z włosów olejków natłuszczających. W szamponach znajdują się też środki nabłyszczające. Sprawiają, że włosy są błyszczące. Ważne jest także, by szampon miał ładny zapach. Odpowiedzialne za to są mieszanki perfumeryjne. Składają się one z różnych związków chemicznych. W zależności od rodzaju szamponu znajdziemy także takie składniki jak: kolagen (regenerujący uszkodzone włosy), keratyna (wygładzająca powierzchnię), ekstrat z nasion soi (przyspieszający wzrost), olejek awokado (zawiera witaminy), olejek jojoba (chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi), olejek rzepikowy (likwiduje łupież), ceramidy (nadają połysk). Oczywiście jest o wiele więcej składników, lecz nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich. Każdy szampon ma inne właściwości, więc automatycznie zmienia się ich skład.

W jaki sposób należy dbać o włosy? Najpierw należy zwrócić szczególną uwagę na nasze pożywienie. Ważne są witaminy i minerały. Można także stosować suplementy diet, które korzystnie wpływają na kondycję włosów. Ważne jest to by stosować oprócz szamponów, także odżywki. Popularne jest także olejowanie. W zależności od oleju, nawilżają, odżywiają a także dodają objętości. Mam zamiar wypróbować kokosowy, który jest idealny do łamliwych włosów. Co zrobić by włosy lepiej rosły? Potrzebny nam będzie płyn z rozmarynu. Ziele należy zalać wodą i ugotować, aż połowa wody wyparuje. Następnie przygotowany roztwór należy wcierać w skórę głowy po każdym umyciu. Na szybko przetłuszczające się włosy idealna będzie odżywka z winogron. Należy wyciągnąć z owoców pestki, a następnie rozgnieść. Taką oto papkę nakładamy na włosy. Dla lepszego efektu, warto owinąć głowę folią lub ręcznikiem. Po 10 minutach trzeba zmyć naszą odżywkę. Masz zniszczone włosy? Do tej maseczki będą nam potrzebne: jajko, oliwa z oliwek i cytryna. Żółtko wymieszaj z oliwą, tak aby powstała gęsta papka. Następnie dodaj sok z cytryny. Nałóż otrzymaną papkę na włosy, po około 30 minutach zmyj ją. By wzmocnić swoje włosy warto pić herbatę ze skrzypu polnego. Z pewnością wpłynie korzystnie. Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna. Dbaj o nie tak, by były lśniące i zdrowe.

Na stronie iperfumy.pl znajdziecie różnego rodzaju szampony. Odpowiednio do włosów zniszczonych, z łupieżem, tłustych, suchych, rozjaśnionych, normalnych, narażonych na szkodliwe działanie promieni słonecznych, łamliwych, kręconych, farbowanych, cienkich, blond, siwych i z tendencją do wypadania. Produkty są takich firm jak: Bioderma, Vichy, Wella, L´Oréal, Schwarzkopf.

9 komentarzy:

  1. oj tak, dbanie o włosy jest ważne, to nasz wizytówka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Racja, o włosy trzeba dbać i jest to niestety dość trudne zadanie (szczególnie dla długowłosych). :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, włosy to nasza wizytówka :) Sama muszę o nie bardziej zadbać, bo chwilowo nie są w za dobrej kondycji...

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam problem z tymi szamponami, gdyż jak na razie nie mogę utrafić na taki, który jednocześnie usuwałby łupież, dodawał blask włosom i ułatwiał rozczesywanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja moich włosów nie mogę doprowadzić do dobrego stanu, bo mam je strasznie puszące się :D

    OdpowiedzUsuń