środa, 29 czerwca 2011

Charlaine Harris - "Czysta jak łza"


Autor: Charlaine Harris

Tytuł: "Czysta jak łza"
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2011
Cena: 32,90 zł

Charlaine Harris na pewno zna każdy mól książkowy. Zasłynęła dzięki bestsellerowej serii o Sookie Stackhouse., na podstawie której powstał serial „Czysta krew”. Obecnie mieszka wraz z mężem i trojgiem dzieci w Arkansas. Jej książki sprzedały się na świecie w kilkunastu milionach egzemplarzy.
„Czysta jak łza” należy do kryminalnej serii o Lily Bard, młodej wielbicielce siłowni i karate. Zarabia sprzątając mieszkania sąsiadów. Pewnego wieczoru zauważyła jak ktoś pcha jej wózek do parku. Zaciekawiona poszła zobaczyć co tam wyrzucił nieznajomy. Otworzyła worek i okazało się, że jest tam mężczyzna. Trzymając za nadgarstek sprawdzał czy jest puls. Jednak był już martwy. Lily pozostawiła nieświadomie odciski palców na workach. Wracając do domu wie, że musi coś zrobić. Wykonała anonimowy telefon do komendanta. Jak potoczą się losy bohaterki? Czy zostanie oskarżona o morderstwo właściciela nieruchomości? Kto tak naprawdę zabił mężczyznę?
Lily Bard jest tajemniczą bohaterką. Sąsiedzi wiedzą o niej niewiele. Od czterech lat mieszka w miasteczku Shakespeare na południu Stanów Zjednoczonych. Chciała tam rozpocząć życie na nowo. Woli nie wspominać swojej przeszłości. Dramatyczne wydarzenia, których doświadczyła sprawiają, że nie potrafi mówić o sobie innym. Chce ukryć najgorsze momenty swojego życia, lecz blizny na ciele wzbudzają ciekawość. Po paru latach spokojnej egzystencji zostaje podejrzane o morderstwo. Lily jest silną kobietą.
Podziwiam autorkę, że nie brakuje jej pomysłów. Będę teraz Harris kojarzyć nie tylko z wampirami, ale i z kryminałem. Nie jest to książka na miarę Agaty Christie. Tylko kto dorówna tej kobiecie? Chyba nikt.
Miałam ochotę na dobry kryminał. Jakie są moje emocje po przeczytaniu „Czystej jak łza”? Trudno to określić. Z jednej strony jestem zaskoczona tą serią, ponieważ nie jest o wampirach. Z drugiej strony autorka nie zaspokoiła moich potrzeb. Zakończenie było zaskakujące co jest dla mnie najważniejsze, jednak czuję pewien niedosyt. To wszystko skończyło się zbyt szybko. Książka ma ponad 200 stron, więc nie jest cienka. Jednak Harris mogła napisać bardziej mroczny kryminał. Zdemaskowanie mordercy nastąpiło w momencie, gdzie mogłoby się jeszcze coś wydarzyć. Jestem ciekawa jak to wygląda w innych książkach tej serii.
„Czysta jak łza” jest dobra dla osób, które nie wymagają prawdziwego kryminalnego klimatu.

Ocena: 3/5


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak literanova, za co bardzo dziękuję.

4 komentarze:

 1. A ja o dziwo nie przeczytałam ani jednej książki tej pani :D Kiedyś muszę w końcu sięgnąć po 1-szą część "Czystej krwi". A tę książkę jeżeli będę mieć okazję na pewno przeczytam.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, Christie chyba nikt nie dorówna. Myślę, że po tę książkę nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem do końca przekonana, ale może kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja za to bardzo chętnie sięgnę po tę książkę.

  [w-kranie-andersena]

  OdpowiedzUsuń