poniedziałek, 27 czerwca 2011

Gabrielle Zevin - "Zapomniałam, że Cię kocham"


Autor: Gabrielle Zevin

Tytuł: "Zapomniałam, że Cię kocham"
Wydawnictwo: Initium
Ilość stron: 264
Rok wydania: 2011
Cena: 28,90 zł
Jak jedno zdarzenie może zmienić czyjeś życie? Jednego dnia spędzasz dzień z popularną grupą uczniów w szkole. Tracisz pamięć. Potem zastanawiasz się, dlaczego przyjaźniłaś się z takimi osobami. Dostrzegasz, że robiłaś rzeczy, które teraz wydają ci się złe. Inaczej spoglądasz na świat. Nie jesteś już opryskliwa i chamska. Dajesz szansę innym na poznanie siebie. Tak właśnie jest w tej książce.
Główną bohaterką „Zapomniałam, że Cię kocham” jest Naomi, która wybierając orła przegrała rzut monetą. Musiała się wrócić do redakcji księgi pamiątkowej po aparat. Spadła ze schodów i uderzyła się w głowę. Obudziła się w karetce z amnezją. Nie pamiętała czy ma chłopaka, dlaczego jej najlepszy przyjaciel Will nazywa ją „Szefową”. Nie wiedziała, dlaczego zerwała kontakty z mamą. Będąc w szpitalu poznaje chłopaka, który znalazł ją po wypadku. Jest nim tajemniczy James. Wzbudza zainteresowanie u bohaterki, jednak czego tak naprawdę pragnie chłopak? Naomi dowiaduje się, że wcześniej nie rozmawiała ze swą mamą, ponieważ ułożyła sobie życie z innym mężczyzną. Czy dziewczyna jej przebaczy?
Gabrielle Zevin jest amerykańska pisarka i scenarzystką. Ukończyła Harvard. Sławę przyniosła jej pierwsza powieść „Gdzie Indziej”. Dzięki wydawnictwu Initium mamy możliwość poznania kolejnej historii napisanej przez tę autorkę, która była nominowana do Independent Spirit Award 2007 za Najlepszy Debiut, za scenariusz „Rozmowy Z Innymi Kobietami”
„Zapomniałam, że Cię kocham” zachwyca swą fabułą. Książka podzielona jest na trzy działy: „Byłam”, „Jestem” i „Będę”. Poznajemy Naomi, która budząc się z amnezji jest zagubiona. Nie pamięta ostatnich 4 lat ze swego życia. Czytając odczuwałam wiele emocji. Gównie zastanawiałam się jak zachowałabym się na miejscu Naomi. Poznawanie na nowo nowych ludzi, ich emocji. Druga szansa, którą dostała bohaterka sprawiła, że mogła zmienić swe życie na lepsze. Z pewnością ta książka pozostanie w mojej pamięci. Autorka ukazuje w niej, że często jesteśmy tak zaślepieni tym co chcemy osiągnąć, że nie zauważamy w jakim żyjemy w otoczeniu. Książka daje wiele do myślenia.
Powieść Zevin przyciąga do siebie jak magnes. Nie tylko ze względu ciekawe postacie, ale i okładkę. Dziewczyna ze słuchawkami w uszach leżąca na trawie sprawia, że czuje się lato. Polecam tę książkę ze względu na interesującą fabułę i wartką akcję. Uważam, że „Zapomniałam, że Cię kocham” zasługuję na uwagę.

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Initium, za co bardzo dziękuję.

12 komentarzy:

 1. Okładka książki ma w sobie spokój, tak mi się kojarzy. Fabuła jest zachęcająca, więc dlaczego nie, moja lista do przeczytania rozciaga się jak guma :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego, co widzę, nie czytałaś "Gdzie Indziej". Jestem bardzo ciekawa jak wypada jakościowo w porównaniu z pierwszą książką GZ. Cieszę się, że ją zrecenzowałaś, bo wkrótce sama będę ją czytać i Twoja opinia nastawiła mnie wobec niej jeszcze bardziej optymistycznie ^^. No i ta okładka... odpływam razem z tą dziewczyną :). Jeśli ta książka spodoba mi się tak samo jak GI lub bardziej, pokocham tę pisarkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka genialna, ale czy przeczytam książkę - nie wiem. Prawdę mówiąc, wątpię czy w ogóle znajdę ją w bibliotece...

  OdpowiedzUsuń
 4. Moją uwagę już zyskała :) z chęcią przeczytam kusi mnie strasznie :)niby lekka książeczka ale z morałem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo, ale to bardzo ciekawa obu książek tej autorki! Lubię tego typu historie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze, już pierwsza pozycja tej autorki wzbudziła moje zainteresowanie, a ta jeszcze bardziej rozbudziła moją ciekawość co do prozy Pani Zevin ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chcę przeczytać, ale muszę czekać, aż pojawi się w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 8. Sięgnę na pewno, "Gdzie indziej" tej autorki ogromnie mi się podobało:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaprosiłam cię na http://moje-ukochane-czytadelka.blog.onet.pl/Moje-tajemnice,2,ID429951199,n do udziału w zabawie podczas której zdradzamy swoje tajemnice;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Intrygujący jest juz sam tytuł ksiązki, lubię takie historie - skłaniają do zadumy - przyznam że sama się nieraz zastanawiałam jak by to było stracić pamięć? To książka dla mnie:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń