wtorek, 21 czerwca 2011

Alexandra Adornetto - "Blask"


Autor: Alexandra Adornetto
Tytuł: "Blask"
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 456
Rok wydania: 2011
Cena: 39,90 zł
Właśnie przeczytałam książkę "Blask", którą napisała Alexandra Adornetto. Jest to młodziutka pisarka, która ma aktualnie osiemnaście lat. Gdy miała czternaście lat została wydana jej pierwsza powieść „The Shadow Thief”, a potem dwie kolejne. Jest córką nauczycieli języka angielskiego. Mieszka w Melbourne w Australii. Kocha książki. "Blask" to początek trylogii, która jest bestsellerem "New York Timesa".
Główną bohaterką jest Bethany, którzy przybyła wraz z Gabrielem i Ivy do małego miasteczka Venus Cove. Są aniołami, posiadają nadnaturalne zdolności, skrzydła oraz świetlistą poświatą. Ich zadaniem jest uratowanie ludzi przed otaczających ich złem. Podczas misji mieszkańcy nie mogą się dowiedzieć, że mają do czynienia z aniołami. Bethany staje się po prostu nową uczennicą w szkole, która przyjeżdża z rodzeństwem. Gabriel zajmuje posadę nauczyciela. Nikt niczego nie podejrzewa. Jednak anioły nie powinny przywiązywać się też do ludzi. Jak poradzi sobie z tym Bethany, która jest najmłodsza i na Ziemi bardziej ludzka niż anielska? W szkole poznaje Xaviera. Oboje zaczyna łączyć prawdziwe uczucie, któremu nikt nie jest już w stanie się przeciwstawić. Przekraczają granice ustalone przez niebo. Tylko czy jest to jedyne niebezpieczeństwo? W miasteczku pojawia się nowy chłopak. Tajemniczy, mroczny… Czy ma coś wspólnego z nieczystymi siłami?
Co mogę powiedzieć? Pierwsze co, że podziwiam autorkę. Mimo młodego wieku stworzyła bardzo dobrą powieść. Myślę, że w przyszłości napisze coś, co będzie naprawdę wielkim hitem na całym świecie. Język sprawia, że czyta się szybko i z przyjemnością. Może i nie jest to zbyt ambitna książka, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że nie przejdzie się obok niej obojętnie.
Cieszę się, że autorka napisała o aniołach. Ostatnio miałam do czynienia z „Udręką”, która niestety mnie zadowoliła. Miło było teraz czytać o tych stworzeniach z zaciekawieniem. Alexandra ukazała je, zwracając uwagę na to, że są różnego rodzaju anioły. Nie wszystkie są sobie równe. Jedne są bliżej, a inne dalej Boga. Z trójki jedynie Gabriel Go widział, ponieważ jest archaniołem. Bethany mogła się tylko domyślać jak wygląda.
W książce mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową. Widzimy świat z punktu widzenia Bethany. Dzięki niej poznajemy, jak spostrzega ludzi. Jak możemy wyglądać w oczach anioła? Zwracamy uwagę na błahostki. Oddalamy od siebie wiarę w Boga.
„Blask” polecam osobom, które mają ochotę zasmakować nadzwyczajnej książki o nadprzyrodzonych siłach.
Ocena: 4/5

13 komentarzy:

 1. To coś dla mnie, książka ma piękną okładkę.Pewnie kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam prawie wszystko, chociaż do aniołów, demonów i krwiopijców podchodze z dystansem, ale tylko dlatego, że trudno znależć książkę która mnie zauroczy bo szczerze mówiąc mam dość oklepanych schematów. Nie pogardzę "Blaskiem" bo i dlaczego, trzeba na na właśnej skórze sprawdzać moc książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. To już kolejna pozytywna recenzja tej książki. Jednak nie mogę się zdecydować, czy zaszczycić ją moim spojrzeniem ;p Jeśli trafię pewnie przeczytam.

  [w-krainie-andersena.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zachęciłaś:)
  Muszę przeczytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. wiele dobrego o niej słyszałam i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją przeczytać. poza tym okładka jest niesamowicie magnetyczna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Również czytałam. Książka ma piękną okładkę, ale wnętrze pozostawia wiele do życzenia. Średnio mi się podobała, a postać brata Bethany bardzo mnie denerwowała - w ogóle nie zachowywał się jak wojownik, potrafił prawie popłakać się widząc program w telewizji. No cóż, to tylko jedna z wad, ale chyba nie sięgnę po kolejną część

  OdpowiedzUsuń
 7. okładka cudo, ale książki nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka dumnie stoi na mojej półce :) Byłam zachwycona książką podczas czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka rewelacyjna, a środek... po prostu cudowny!!! Już dawno nie czytałam tak wspaniałej książki!!! Nie ma w niej niczego co byłoby nieciekawe. Polecam bardzo mocno! Na pewno przeczytam drugą część. ;) POZDRO DLA WSZYSTKICH FANÓW<3333333 ;*

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedy pojawi się 2 część?już nie mogę się doczekać kiedy ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja ją przeczytałam w 2 dni jest niesamowita polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka super. Okładka tak piękna ,że nie mogę się na nią napatrzeć. A cała opowieść jest taka słodka. Czytałam już drugą część:hades. Równie ekscytująca jednak cała akcja zaczyna się już na początku. Są tam drastyczne momenty, trochę przerażenia i ekscytacji. Kończy się jednak lekko denerwująco, zmuszając do czekania aż wejdzie kolejna część:niebo. Niecierpliwością czekam na kolejną książkę. Pozdrawiam wszystkich fanów tej serii. ;]

  OdpowiedzUsuń
 13. Polecał całkowicie tą książkę. okładka czarująca ,a wnętrze książki tak cudowne i słodkie ,że w pewnym momencie się nawet popłakałam. Czytała już także drugą część o nazwie:hades. Jest to książka tak samo czarująca jednak jest tam pełno akcji już na początku. Już na samym początku zalewa fala smutku. Cała książka jest bardzo ciekawa, lekko przerażająca i ekscytująca zwłaszcza pod koniec. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę:niebo. A i zapomniałam wspomnieć o tym że książka kończy się nieco denerwująco i zmusza do czekania na pojawienie się kolejnej książki. Gorąco pozdrawiam wszystkich ,którzy są fanami tej serii. Miłego czytania. ;]

  OdpowiedzUsuń