czwartek, 21 marca 2013

Stephenie Meyer - „Przewodnik po sadze Zmierzch”

Autor: Stephenie Meyer
Tytuł: „Przewodnik po sadze Zmierzch” 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 560  
Rok wydania: 2012

Parę lat temu byłam wielką fanką sagi „Zmierzch”. Książki czytałam kilka razy, natomiast na ekranizacje czekałam z niecierpliwością. Wiadomo, że z czasem taka fascynacja przechodzi. Jednak gdy wydawnictwo Dolnośląskie wydało „Przewodnik po sadze Zmierzch”, wiedziałam że będę musiała go mieć. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to byle jaka książka. 

Autorką tego przewodnika jest Stephenie Meyer, która urodziła się w Connecticut. Nigdy nie zamierzała zostać pisarką. Jedyną pracą zarobkowa przed założeniem rodziny była posada recepcjonistki. Stephenie uwielbia zespół Muse. Po ukazaniu się w 2005 roku jej debiutu literackiego, powieści Zmierzch , księgarze amerykańscy na łamach branżowego pisma „Publishers Weekly” obwołali ją „najbardziej obiecującą początkującą pisarką roku”.

Cieszę się, że „Przewodnik po Zmierzchu” napisała sama autorka serii o Belli o Edwardzie. Dzięki temu możemy bliżej poznać świat przedstawiony. Meyer odpowiada też na wiele pytań, które nurtowały fanów. Warto zacząć od pierwszego wrażenia jakie wywarła na mnie ta książka. Jest to pięknie prezentujący się w twardej okładce przewodnik , który ma prawie 600 stron.  Po otwarciu ukazują nam się śliskie kartki, elegancka czcionka i kolorowe zdjęcia. Spis treści jest bardzo bogaty, ale postaram się przedstawić pokrótce każdy rozdział. 

Przewodnik zaczyna się od wywiadu przeprowadzonego przez Shannon Hale ze Stephenie Meyer. Podczas niego autorka odpowiada między innymi na pytania dotyczące powstawania sagi „Zmierzch”. Kolejne rozdziały to charakterystyka wampirów od ogółu do szczegółów. Najpierw poznajemy ich historię, styl życia, prawo oraz zdolności. Potem przedstawiony jest każdy wampir z rodziny Cullenów, klanu i straży Volturich, klanu Amazonek, rodziny z Denali, Egipcjan, Irlandczyków, Meksykan, Rumunów, Nomadów oraz grupy Jamesa i Rileya. Następnie opisywane są wilkołaki, ich dziedziczenie, zdolności, historia. Scharakteryzowane jest całe plemię i sfory Quileutów oraz wszyscy mieszkańcy Forks. Oprócz dokładnych opisów każdego bohatera autorka stworzyła kalendarium, kluczowe punkty fabuły oraz inspiracje. Nie brakuje też galerii fanów, okładek sagi „Zmierzch” oraz usuniętych fragmentów z książek.


Cały przewodnik ma sporo zdjęć, cytatów oraz ciekawych informacji. Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla fanów sagi „Zmierzch”. 

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od Grupy Publicat, za co bardzo dziękuję.
 Przypominam o konkursie, w którym do wygrania jest książka z autografem :)

10 komentarzy:

 1. Dla fanów to z pewnością prawdziwa perełka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem wielką fanką sagi, więc nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem, więc przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w połowie i jestem zachwycona! Naprawdę świetna pozycja! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj u mie książki to ostanio tylko takie które muszę przeczytać a nie te które chce czytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Sagę czytała, ale przewodnik jakoś mnie nie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. klasyczny złodziej czasu i pieniędzy - za wydawanie tego typu książek powinni karać chłostą :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo też tak myślałam, ale po przeczytaniu stwierdzam iż jest to ciekawe uzupełnienie serii.

   Usuń
 8. Przygodę ze Zmierzchem zakończyłam już dawno temu, więc nie sięgnę po tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń