czwartek, 28 marca 2013

C. J. Daugherty - "Wybrani"
Autor: C. J. Daugherty
Tytuł: „Wybrani” 

Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 440
Rok wydania: 2013


„Wybrani” to pierwsza część bestsellerowej sagi. Książkę tę odkryła brytyjska redaktorka, dzięki której „Zmierzch” Stephenie Meyer zyskał sławę. Dotychczas powieść tę wydano w 18 krajach.Allie jest zbuntowaną nastolatką, która po raz kolejny zostaje aresztowana. Po tym zdarzeniu rodzice podejmują decyzję, iż dziewczyna rozpocznie naukę w elitarnej szkole z internatem. Wcześniej bohaterka była spokojną dziewczyną, ale po zniknięciu jej ukochanego brata Christophera zmieniła się diametralnie. Teraz będzie musiała sobie poradzić w Akademii Cimmeria, która jest szkołą z tradycjami. Uczniowie nie mogą korzystać z telefonów czy Internetu. Choć Allie wydaje się, że nie pasuje do tego miejsca, to szybko się tam odnajduje. Poznaje nowe osoby, z którymi się zaprzyjaźnia. Natomiast jej uroda przyciąga dwóch chłopaków. Bohaterce wydaje się, że w akademii znalazła swoje miejsce. Jednak w szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Allie poznaje mroczne fakty, przez które nie wie kim tak naprawdę są uczniowie Akademii Cimmeria.Autorka powieści C. J. Daugherty pracowała dla takich gazet jak: the Dallas Morning News i Reuters. Rzuciła dziennikarstwo, kiedy zaczęła pisać o podróżach. Miała 22 lata, gdy po raz pierwszy zobaczyła martwe ciało – pracowała wtedy jako reporter kryminalny. Nigdy nie przestała jej fascynować natura przestępców. „Wybrani” jest efektem tej fascynacji.„Nie wszystko jest tym, na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają.”W ostatnim czasie nie miałam okazji przeczytać dobrej książki dla młodzieży. Dopiero „Wybrani” zaspokoili moje potrzeby. Jest to naprawdę trzymająca w napięciu i warta przeczytania powieść. Autorka nie wybrała oklepanej tematyki typu: wampiry, wilkołaki. Stworzyła zupełnie inną książkę, w której stopniowo jest budowane napięcie. Rozpoczyna się spokojnie, z czasem nabiera niezłego tępa. Gdy zaczyna się czytać, nie można już skończyć. Podoba mi się atmosfera, która panuje w tej powieści. Sama Akademia Cimmeria jest umiejscowiona w pełnym grozy miejscu. Dodając do tego wydarzenia, które się tam dzieją otrzymujemy tajemniczą i przerażającą aurę.Książka spełnia wszystkie kryteria. Spędziłam z nią miłe chwile. Bardzo podobała mi się fabuła oraz to, że przeżywałam każde wydarzenie wraz z bohaterami. Autorka dała nam w pierwszej części świetną historię. Mam nadzieję, że kontynuacja będzie równie dobra lub i lepsza. 

Ocena: 5/5
 
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Otwarte, za co bardzo dziękuję.


11 komentarzy:

 1. już kilkakrotnie miałam okazję czytać recenzję tej książki u różnych blogerów, ale nadal nie czuję się przekonana :/ chyba jestem już za stara na to, żeby takie historyjki mnie bawiły ;) Ale recenzja fajna ! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ta książka coraz bardziej zaczyna mnie interesować, ciekawi mnie jej fenomen i same pozytywne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze ją wspominam. Przy takich książkach żałuję, że tylko raz czyta się ją po raz pierwszy :P Chciałabym móc ją czytać non stop za każdym razem od nowa odkrywając tę historię. Niestety pozostaje mi teraz czekać na kontynuację ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam wiele pozytywnych recenzji tej ksiązki. Kiedyś się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 5. Początkowo nie byłam przekonana do tej powieści, ale z każdą recenzją zaczynam mieć coraz większą ochotę na "Wybranych". :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tę książkę! Zakochałam się w niej od pierwszych kartek!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna ta ksiązka! Strasznie mnie wciągnęła, aż siłą muszę się od niej odrywać, żeby za szybko nie skończyć :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Robi mi się na nią ochota. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie w tej książce pociąga tajemniczość ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam już entą pozytywną recenzję "Wybranych" i nie mogę się przekonać ;p

  OdpowiedzUsuń
 11. mam ogromną ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń