poniedziałek, 14 maja 2012

Laini Taylor - "Córka dymu i kości"

Autor: Laini Taylor
Tytuł: "Córka dymu i kości"
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 400
Rok wydania: 2012
"Córka dymu i kości" jest pierwszą częścią cyklu o zakazanej miłości anioła i córki demona. Karou jest utalentowaną i tajemniczą artystką mieszkającą w Pradze. Prowadzi podwójne życie. Drugie wiedzie w sekretnym sklepie, którym kieruje Brimstone. Dziewczyna nie zna swojego pochodzenia. Nie ma pojęcia skąd przybyła, a nawet czy jest człowiekiem. Szkicuje potwory, zna wiele języków obcych, ma niebieskie włosy i niezwykłe tatuaże. Wyrusza na tajemnicze wyprawy przez magiczny portal. Nie wie, co tak naprawdę jaki jest cel tych misji. Wszystko do czasu, gdy spotyka mężczyznę o skrzydłach z płomienia, oczach koloru ognia, i ustach bez uśmiechu. Kim jest? Czy Karou odkryje prawdę o sobie?
"Pokój to coś więcej niż brak wojny. Pokój to współbrzmienie. Harmonia."
Książkę napisała Laini Taylor, która jest finalistką National Book Award 2009. To właśnie ta powieść przyniosła kobiecie światową popularność. Prawa do tłumaczenia kupili wydawcy w 20 krajach. Jej książki są skierowane głównie do młodzieży, ale czytać mogą je również dorośli. Autorka jest także artystką.
"Długie życie to męka, jeśli jest się nieszczęśliwym"
Liczne fragmenty recenzji na okładce powieści, sprawiły, że poprzeczkę podniosłam dosyć wysoko.   Po przeczytaniu kilku rozdziałów, zastanawiałam się co jest takiego w tej książce? Czułam niedosyt. Byłam zawiedziona tym, że historia Karou mnie nie wciąga. Miałam ochotę odłożyć "Córkę dymu i kości", ale nie zrobiłam tego z myślą, że może zdarzy się coś, co mnie zainteresuje. I nadszedł ten moment! Pojawienie się Akiva sprawiło, że nie mogłam się oderwać od tej książki. Dopiero wtedy zaczęłam dostrzegać co jest wyjątkowego w powieści, którą napisała Taylor. Spotykamy się tutaj z takimi istotami jak: serafini, chimery oraz demony. Jednak poznamy je z zupełnie innego punktu widzenia. Autorka nawiązała w swojej książce do mitologii co daje urok całości. Warto zwrócić uwagę na świat, który został wykreowany przez Laini. Jest on magiczny i niezwykły. Czy dorównał "Harry'emu Potter'owi"? Nie. Ale mamy do czynienia z niezwykłymi bohaterami, którzy są oryginalni. Akcja rozgrywa się w Pradze - mieście, który ma niesamowity klimat. Jest to idealne miejsce. Autorka dobrze umiejscowiła postacie w powieści. 


Myślę, że będzie to seria, która opanuje czytelniczy świat. Szkoda, że nie zainteresowała mnie od pierwszych stron, ale dalsze wydarzenia zrekompensowały nieudany początek. 


Ocena: 4/5

9 komentarzy:

 1. Właśnie jestem w trakcie pochłaniania tej książki i jestem nią zachwycona *_*

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre książki tak mają, początek nie zachwyca, ale potem jest coraz lepiej, tak iż czasami zapomina się o nieudanym początku. A jeśli chodzi o przeczytanie książki to może się skuszę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam ochoty na tę książkę i raczej jej nie przeczytam... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anioły, demony- mam do nich uprzedzenie i nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, sama nie wiem... może się skuszę, skoro polecasz ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka czeka na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zostałaś otagowana, a co do książki to się na nią zaczajam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. posłuchajcie mnie to najlepsza jaką przeczytałam w całym swojim życiu. Ta książka jest bardziej romantyczna i ciekawa niż Zmierzch. JA sama przeczytałam te książkę w dni bo tak mnie wchłonęła.

  OdpowiedzUsuń