środa, 11 lipca 2012

Marcin Ciszewski - "Upał"

Autor: Marcin Ciszewski
Tytuł: "Upał"
Wydawnictwo: Znak literanova
Ilość stron: 416
Rok wydania: 2012

Euro 2012. Ciszewski w swojej najnowszej książce „Upał” ukazuje scenariusz zamachu terrorystycznego. Na Stadionie Narodowym tysiące osób kibicuje reprezentacji polskiej podczas meczu Polska-Niemcy. Jest to idealny cel. Dwa dni przed tym ważnym wydarzeniem, niedaleko Dworca Centralnego zostaje zatrzymany mężczyzna, który miał dokonać zamachu. Pakistańczyk nie wykonał zadania, ponieważ nie zadziałał zapalnik. Przypadek? Następnie dochodzi do wybuchu dwóch bomb w okolicy metra. Służby specjalnie muszą znaleźć zamachowców przed meczem, którego nie można odwołać. Co wydarzy się podczas ważnej imprezy? Czy podinspektor Jakub Tyszkiewicz poradzi sobie w śledztwie?

Autorem książki jest Marcin Ciszewski, który zadebiutował powieścią „www.1939.com.pl” w 2008 roku. Wcześniej był dziennikarzem Redakcji Muzycznej radiowej Trójki, grał na basie w takich zespołach jak: Delator, Kosmetyki Mrs. Pinky oraz Full Metal Jacket. Porzucił swoje pasje by w pełni oddać się zajęciom menadżerskim w firmach deweloperskich. Następnie zaczął chodzić na treningi koreańskiej sztuki walki zwanej Taekwondo. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.


Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ciszewskiego, ale jakież zaskakujące. Polski autor, który tą książką mógłby podbić świat. Jest to jedna z lepszych powieści sensacyjnych, które czytałam w ostatnim czasie. Od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w pełną napięcia rzeczywistość. Dziejące się wydarzenia są nam bliskie, ponieważ akcja „Upału” rozgrywa się w Warszawie. Mimo tego, że jest to fikcyjna historia (tym bardziej, że nasza reprezentacja wyszła z grupy i gra z Niemcami) to podczas czytania ma się wrażenie, że to prawda. Został dopracowany każdy szczegół (oprócz tego, że rocznik ’96 w tym roku nie chodzi jeszcze do liceum, ale nie będę się czepiać).


Dynamiczne opisy, zwroty akcji i zaskakujące zachowania bohaterów. Autor pokazał nam, jak naprawdę wygląda praca w służbach specjalnych. Mamy okazję zobaczyć, w jaki sposób są zdobywane informacje. Momentami książka szokuje, gdyż nie spodziewałam się takiej brutalności wśród członków CBŚ. Bardzo podoba mi się okładka. Widzimy na niej mężczyznę otoczonego dymem, a w tle Stadion Narodowy.


Zachęcam do zapoznania się z tą książką, gdyż jest to interesująca powieść przy której nikt nie będzie się nudził.


Ocena: 5/5


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak, za co bardzo dziękuję.

7 komentarzy:

 1. Stawiam na rodzimych autorów i zawsze daję im szansę, dlatego wpisuję te książkę na listę "do przeczytania"
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już recenzję tej książki i bardzo chcę ją przeczytać. Może kiedyś mi się uda ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo że nie trawię tematu Euro, ale po książkę chętnie sięgnę:D

  OdpowiedzUsuń
 4. To zapowiada się niezwykle ciekawie. Lubię takie klimaty, a tym bardziej cieszy, że akcja rozgrywa się w takim miejscu i przy okazji takiej imprezy. A na Ciszewskiego i wspomniane w recenzji www.1939.com.pl mam ochotę od bardzo dawna, więc teraz będę czekał na dorwanie którejś z jego książek z jeszcze większą niecierpliwością.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o książkach tego autora wiele dobrego, więc przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się bardzo ciekawie. Z pewnością sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oryginalny temat. Będę się rozglądać.
  pozdrawiam
  http://prywatna-poczytajka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń