czwartek, 25 sierpnia 2011

John Marsden - "Jutro 3. W objęciach chłodu"Autor: John Marsden
Tytuł: "Jutro 3. W objęciach chłodu"
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2011
PREMIERA: 22 września

To była najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka. Seria „Jutro” podbija serca czytelników na całym świecie, także i moje.
Tym razem grupa przyjaciół spotyka się z kolejnymi problemami. Po zniszczeniu mostu nad rzeką Heron w Wirrawee i wysadzeniu w powietrze rzędu domów w którym mieściły się kwatery dowództwa, bohaterowie nie mogą otrząsnąć się z szoku. Śmierć Chrisa, zaciekłe poszukiwania, polujące na nich helikoptery przyczyniły się do tego, że zaczęli się zmieniać. Dostają tików nerwowych, chudną, pogrążają się w depresji i popadają w paranoję. Do czasu gdy postanawiają wreszcie coś zrobić. Chcą uderzyć w samo źródło zła. Zatoka Szewca jest portem, z którego wróg intensywnie korzysta. Często przewożono tam żołnierzy, zapasy i broń. Atak mógłby spowodować zamieszanie i poważny problem. Do gospodarstw przyjeżdżają jeńcy i pilnowani przez żołnierzy zajmują się pracami na roli. Pewnego dnia rozpoznają wśród nich Kevina. Czy uda się bohaterom uratować przyjaciela? Czy zrealizują swój plan?

„Kiedy się boisz, przynajmniej wiesz, że żyjesz"
Przeważnie jest tak, że każda kolejna część serii jest gorsza. Czy i tak jest w książkach autorstwa John’a Marsden’a? Nie. Pisarz łamie stereotypy. Uważam, że „Jutro 3” jest dotąd najbardziej wciągającą i porywającą częścią. Bohaterowie mają już dosyć wojny i nie wytrzymują emocjonalnie. Stosunki pomiędzy postaciami się zmieniły. W tej części nie ma miejsca i czasu na miłość o której czytaliśmy w poprzedniej części. Każdy bohater przeszedł wielką zmianę psychiczną i ma dosyć ukrywania się. Zabijanie żołnierzy we własnej obronie sprawia, że stosunki pomiędzy nimi ochładzają się.

Emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania doprowadziły to tego, że nie mogłam przestać jej czytać. Zaledwie parę godzin i miałam książkę przeczytaną. Wartka akcja, zaskakujące sceny – tak mogę w skrócie określić „Jutro 3”. Autor dopracował każdy szczegół tej książki. Mamy w niej do czynienia z brutalnością, siłą przyjaźni, odwadze. Podoba mi się to, że Marsden kończy każdą część w taki sposób, że czytelnik wyczekuje kolejnej. Warto także zwrócić uwagę na okładkę, która jest bardzo ładna, jak dotąd według mnie najładniejsza.
„Jutro” nie jest słodką powieścią dla młodzieży, ale trzymającą w napięciu książką, która przypadnie do gustu także starszym czytelnikom. W Polsce dwie pierwsze części serii stały się bestsellerami. Myślę, że i „Jutro 3” nią będzie. Jej urok, który wciąga czytelnika, sprawi, że stanie się rozchwytywaną książką.
Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak literanova, za co bardzo dziękuję.

15 komentarzy:

 1. Ale narobiłaś mi ochoty! :P A druga część dopiero przede mną... Muszę jak najszybciej ją zdobyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale z opisów przypomina "GONE: Zniknęli", które uwielbiam...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nadal poluję na część pierwszą. Chyba zaraz umrę z zazdrości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sprawiłaś tylko, że jeszcze bardziej nie mogę doczekać się premiery. A seria jest naprawdę niesamowita. Tak naprawdę są to dwie, najlepsze książki, jakie kiedykolwiek czytałam. Mam nadzieję, że kolejne części nie zmienią tej reguły.

  Bardzo dobra i ciekawa recenzja.

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę się doczekać trójki ! Ach, zazdroszczę możliwości przeczytania w terminie przedterminowym. Strasznie jestem ciekawa dalszych przygód bohaterów. Jeśli mogę, to zapraszam na konkurs z Pretty Little Liars :)
  http://kessieandbooks.blogspot.com/2011/08/konkurs-z-pretty-little-liars.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też czeka cała seria, a przedtem kilka egzemplarzy recenzenckich. Ale "Jutro" muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. O?! Widzę, że wspólnie czytaliśmy tę samą książkę :-) Zauważyłam, że mamy podobne odczucia. Ech ,,Jutro 3'' jest fenomenalne!! Najlepsza część serii jak do tej pory.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chcę przeczytać, tak jak wszystkie książki z tej serii

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam drugi tom przed sobą, ale na 3 już czekam niecierpliwie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Postanowiłam przenieść się na blogspot i teraz można będzie mnie znaleźć na http://kraina-andersena.blogspot.com/
  Zapraszam:*

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że trzecia część mimo wszystko trzyma poziom i nie zawiodłaś się na niej :) Nie mogę się doczekać kiedy zabiorę się za tą serię.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. niestety nie czytałam jeszcze nawet pierwszej książki z tej serii, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdy nadarzy się okazja z przyjemnością sięgnę po pierwszą część. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak oni mogli popsuć tą piękną okładkę pomarańczowym prostokątem?! Czytałam tylko pierwszą i zakochałam się na zabój w tej historii ale pożyczałam ją więc mam nadzieję, że wydadzą jakieś pudło z wszystkimi tomami. Kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę. Może lepiej byłoby zacząć od poprzednich części, ale opisy poprzednich nie specjalnie mnie kusiły, za to ten owszem, owszem!

  OdpowiedzUsuń