niedziela, 26 maja 2013

Lakier do paznokci


Ten artykuł został napisany dla strony iperfumy.pl

Wikipedia głosi, że lakier do paznokci to ozdoba nakładana na paznokcie dłoni jak i stóp. Dostępna w różnych kolor, choć czerwień jest najbardziej popularna.

O paznokcie kobiety dbały już w starożytności. W Egipcie do malowania wykorzystywano hennę, a także wydzieliny pewnych owadów. Kleopatra preferowała kolor czerwony, korzystała więc z gumy arabskiej, pudru, henny a także różnych olejków. W Chinach popularna była papka z wosku pszczelego i żelatyny. W jaki sposób uzyskiwano kolor? Otóż sączono barwniki roślinne. W tym kraju kolor paznokci świadczył o danym statucie społecznym. Więc szlachetni Chińczycy mieli złote i srebrne barwy, natomiast cesarz czarne i czerwone.

W XX wieku stworzono lakier podobny do tego, którego używamy dziś. Bardzo ciekawe jest to, że przy produkcji wzorowano się na lakierach samochodowych. Cały czas ulepszano ten kosmetyk. Następnie wykorzystywano celuloid. Dzięki firmie Charles Revson powstały różne odcienie lakierów do paznokci, ponieważ wprowadzili oni specjalne barwniki. W latach 60. XX wieku zwiększono trwałość poprzez dodanie glinki. Aktualnie na rynku dostępne są przeróżne lakiery, matowe, błyszczące, pękające. Kobiety mają w czym wybierać.

Teraz czas na odkrycie składników tegoż produktu. W lakierach do paznokci znajduje się między innymi nitroceluloza. Odpowiada on za jednolite schnięcie oraz przyleganie lakieru do płytki paznokci. Składnik ten często jest używany przy produkcji farb i klejów. Lakier do paznokci zawiera także substancje zmiękczające, na przykład: kamforę (używana także do produkcji środków przeciwmolowych, jako płyn do balsamowania oraz stosowana w medycynie jako lek rozgrzewający do użytku zewnętrznego), olej rycynowy (wykorzystywany do produkcji smarów, farb i paliw; używany także w lecznictwie jako środek przeczyszczający) lub stearynian butylu. Dzięki nim lakier tak łatwo nie pęka, jest elastyczny. Dzięki czemu lakier ma taki piękny połysk? Odpowiedzialne są za to żywice syntetyczne, czyli żywice alkilowe sulfoamidowe i estry poliakrylowe. Aceton, octan butylu i etylu oraz ligroina są obowiązkowym składnikiem, ponieważ sprawiają, że lakier szybko schnie. Za kolor lakieru odpowiedzialne są pigmenty. Masz perłowy lakier do paznokci? Oznacza to, że dodano do niego esencji perłowej. Często składnikami są też filtry UV, witaminy, minerały a także proteiny.

Choć używamy lakieru do paznokci ,to niekoniecznie robimy to poprawnie. Najważniejsza jest pielęgnacja. Warto zakupić dobrą odżywkę, jeśli łamią Ci się lub rozdwajają paznokcie. Pamiętaj, aby przed każdym nałożeniem lakieru, używać utwardzacza. Następnie dokładnie osusz dłonie i patyczkiem odsuń skórki. Należy także zwrócić uwagę na to jaki kształt mają Twoje paznokcie. Ważne, abyś je spiłowała. Teraz możesz przejść do użycia lakieru do paznokci. Rób to stopniowo. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, odczekaj aby wcześniej pomalowana wyschła dokładnie. Na koniec użyj bazy, która utrwali lakier.

Co zrobić, aby zapobiec odpryskiwaniu lakieru? Otóż najważniejsze, aby nie moczyć zbyt długo dłoni w wodzie. Powoduje ona to, że lakier słabiej trzyma się płytki paznokcia. Ważne jest też, by odtłuszczać palce przed nałożeniem lakieru. Do tego zabiegu możesz używać spirytusu kosmetycznego. Na takiej płytce, lakier utrzyma się zdecydowanie dłużej. Także nie nakładaj lakieru na paznokcie zaraz po kąpieli, ponieważ będzie on szybko pękać. .

Na stronie iperfumy.pl znajdziecie szeroki wybór wysokiej jakości lakierów do paznokci, takich firm jak: OPI, Avon, Paese, Max Factor, La Roche-Posay, Maybelline.

9 komentarzy:

 1. zgadzam się, w mojej kolekcji można znaleźć jedynie czerwienie i róże. Cudownie wyglądają na paznokciach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam różowe lakiery do paznokci. Bardzo efektownie się prezentują. To prawda, że należy najpierw nakładać odżywkę. Sama tak robię, ale o utwardzaczu z reguły zapominam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu jestem uzależniona od malowania paznokci, ale faktycznie ostatnio zainwestowałam odżywkę, bo czym będą zniszczone a pomalowane paznokcie? Nie będą estetyczne, najważniejsze by były wypielęgnowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Praktycznie nie ruszam się z domu bez pomalowanych paznokci

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zamiast tradycyjnych lakierów używam hybrydek, ponieważ tradycyjne lakiery odpryskują mi po jednym dniu

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie pomalowane paznokcie, ale one szybko mi sie niszcza i musze je odzywiac :(

  OdpowiedzUsuń
 7. fajny post, ja rzadko maluję paznokcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. lakiery bardzo lubię, ale rzadko używam, bo niestety większość zmywaczy wykończa moje paznokcie i zaczynają się łamać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Locham malować paznokcie :)

  OdpowiedzUsuń