środa, 28 grudnia 2011

Pearl S. Buck - "Pałac kobiet"

Autor: Pearl S. BuckTytuł: "Pałac kobiet"
Wydawnictwo: MUZA
Ilość stron: 400
Rok wydania: 2011


 „Pałac kobiet” jest twórczością Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1938. Pearl S. Buck jest powieściopisarką i nowelistką amerykańską. Mając 3 miesiące, rodzice zabrali ją do Chin. Spędziła tam pierwsze 18 lat swojego życia. Potem wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończyła college. Potem znów zamieszkała w Chinach. W swoich książkach porusza głównie problemy chińskie.

Pani Wu przez dwadzieścia dwa lata była przykładną żoną i matką w domu zamożnego posiadacza ziemskiego. Nienagannie wypełniała wszystkie obowiązki, nigdy nie zapominając o skomplikowanych obyczajach i hierarchii regulującej każdy aspekt życia w arystokratycznym pałacu. W dniu swoich czterdziestych urodzin postanawia odsunąć się stopniowo od domowych obowiązków, by wejść na nową drogę: drogę starości i śmierci. Ten nowy tryb życia nieoczekiwanie staje się dla Pani Wu wyzwoleniem. Otwiera się przed nią nowy świat - świat miłości...

„Bo pierwsza miłość w sercu mężczyzny to miłość do siebie samego. Niebiosa dały mu tę miłość jako pierwszą, aby chciał żyć, choćby jego smutki były wielkie i ciężkie. A gdy miłość własna dozna urazy, żadna inna w nim nie przetrwa, bo gdy miłość do siebie odniesie rany zbyt głębokie, on zechce umrzeć, co jest wbrew nakazom niebios”

Książka jest bardzo ciekawym „przewodnikiem” po tradycjach chińskich. Poznajemy jak wygląda życie w rodzinie wschodniej. Autorka przedstawia nam obraz, który dla nas – Europejczyków jest szokujący.

 „Pałac kobiet” należy do ambitnych powieści. Każdy szczegół jest w niej dopracowany. Czytelnik nie ma się co spodziewać szybkiej akcji. Nie na tym polega istota „Pałacu kobiet”. Książka wycisza i sprawia, że człowiek zastanawia się nad swoim życiem. Pearl pokazuje, że pomimo innych kultur, pochodzenia to łączą nas  te same problemy.

Patrząc na bohaterów widzimy, że człowiek nie jest istotą doskonałą. Popełnia różne błędy, ale najważniejsze jest to, by wynieść z nich jakąś naukę. Książka mówi o miłości, przyjaźni, wolności. Została napisana w ubiegłym, ale przesłanie, które niesie jest nadal aktualne. Najciekawsze jest to, że każdy znajdzie inne.
Warto sięgnąć po tę książkę. Wywołuje różne uczucia, od wzruszenia, aż po gniew. Daje bliższą wiedzę o Chinach.  Głównym atutem jest to, że czytelnik przeczyta „Pałac kobiet”, odłoży ją na półkę, ale nadal będzie się zastanawiał nad losami bohaterów. 

Ocena: 5/5
Książkę otrzymałam od wydawnictwa MUZA, za co bardzo dziękuję.6 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki tej autorki. Klimat chińskich tradycji bardzo mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się całkiem ciekawa;) Z chęcią bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki tej autorki. Dzięki niej przybliżyłam sobie chińskie tradycje. Jeśli ta książka pojawi się w bibliotece to z pewnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na nią wielką chrapkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, bardzo podoba mi się okładka, tematyk atez w moim stylu - wszystko przemawia za ty,, bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że napisałaś o tej książce!

  Pearl Buck to znakomita pisarka, nie wiem, czemu tak niedoceniana w Polsce...

  OdpowiedzUsuń