niedziela, 4 grudnia 2011

Ewa Nowak - "Dane wrażliwe"

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: "Dane wrażliwe"
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 207
Rok wydania: 2011

W zeszłoroczne wakacje poznałam książki pani Ewy Nowak, m.in. „Drugi”, „Kiedyś na pewno”, „Wszystko tylko nie mięta”. Powieści te wspominam bardzo miło. Z chęcią sięgałam po „Dane wrażliwe” - kolejną lekturę z „miętowej” serii.

Autorka książki – pani Ewa z zawodu jest pedagogiem-terapeutą. Jej felietony, opowiadania i odpowiedzi na listy ukazują się regularnie w pismach: „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”.  Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.
Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince” tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych pt. 100% skuteczności.

„Życie jest za krótkie na pretensje i konflikty”

Główną bohaterką książki jest Nina Petrykowska. Chodzi do gimnazjum, ma kompleksy – jest zwyczajną nastolatką. Chciałaby być akceptowana, lubiana i atrakcyjna. W domu ma problemy z matką, w szkole z dawną przyjaciółką, Kasią. Nina nie wytrzymuje i kłamie, że ma chłopaka. Jest nim nijaki Paweł.  To właśnie kłamstwo jest głównym wątkiem tej książki. Dziewczyna nie wie jak wybrnąć z sytuacji. Koleżanki są bardzo ciekawe gdzie się spotykają, skąd jest, gdzie chodzi do szkoły. Zbieg okoliczności ułatwia Ninie odpowiedzieć na te pytania. Co się stało? Jak dziewczyna wybrnie z kłamstwa?

„To ciekawe, że nigdy nic nie zapowiada nieszczęścia. Ono się zawsze zbliża ukradkiem i atakuje jak pantera, jednym skokiem.

Styl pani Ewy Nowak jest lekki i sprawia, że bardzo szybko czyta się tę książkę. Zostały tutaj poruszone bardzo ważne kwestie. „Dane wrażliwe” ukazuje jak krótkie nogi ma kłamstwo. Mimo tego, że mogłoby się wydawać, iż w naszą zmyśloną historię uwierzy każdy, to znajdzie się ktoś kto odkryje prawdę. Po pewnym czasie człowieka gryzie też sumienie, jednak nie ma on odwagi przyznać się do swojego czynu. Nina wiele zrozumiała. Pomogła jej w tym kuzynka, która jeździ na wózku inwalidzkim. Justyna przez wypadek stała się dojrzała i pomaga Ninie inaczej spojrzeć na świat. Sama jest ubezwłasnowolniona przez matkę i zmuszana do rzeczy, których nie chce. Nadmierna opiekuńczość sprawia, że Justyna źle się czuję w swoim domu.
Podoba mi się koncepcja autorki. W prosty i jasny sposób przekazuje prawdę życiową. Nina została poddana próbie. Przez swoje zachowanie powinnam ją znienawidzić, ale jedynie jej współczułam. Okazała się być egoistyczna, wykorzystała śmierć innej osoby dla swoich korzyści. Jednak została ukarana za swoje niestosowne zachowanie i kłamstwo.

 „Każdy jest obcy, zanim stanie się bliski.”

„Dane wrażliwe” polecam młodzieży, bo to głównie do nich skierowana jest ta książka. Myślę, że każdy czytelnik wyniesie coś po przeczytaniu i zastanowi się nad swoim postępowaniem. 

Ocena: 4/5

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Egmont, za co bardzo dziękuję.


11 komentarzy:

 1. Nie mam ochoty na czytanie tej książki teraz, ale nie mówię jej nie. :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Z miłą chęcią polecę tę ksiązkę mojej nastoletniej bratanicy. Jestem pewna, że „Dane wrażliwe” przypadną jej do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powieści młodzieżowe nie nalezą do najczęściej przez mnie czytanych książek. Za polskimi autorami również nie przepadam, ale Twoja recenzja bardzo mnie zainteresowała, dlatego rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo słyszałam o tej autorce. Kiedyś może sięgnę po coś jej autorstwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadam całą miętową serię, w dzieciństwie czytałam też mnóstwo innych książek pani Ewy. Nie powiem, bardzo chętnie przeczytałabym "Dane wrażliwe", ale szkoda mi trochę na nie pieniędzy... Autorka pisze powieści młodzieżowe, lecz jako jedna z nielicznych robi to w sposób ciekawy, zabawny i zawsze z przekazem. Dotyka nawet najtrudniejszych tematów, ale zawsze jej pióro jest tak samo lekkie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że chętnie zapoznam się z tą książką. A przecież widziałem ją na targach w Krakowie, rozmawiałem z nią. Miła autorka... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym ją przeczytać ale czuję, że nie warto wydawać na nią kasy i poczekam na nią w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię Ewę Nowak i jej styl, więc i z tą książką się zapoznam ;D

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :D

  [papierowyzyl.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 9. Pani Nowak to jedna z moich ulubionych autorek, a więc przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie czytałam książek tej autorki, a opis brzmi zachęcająco. Myślę, że spokojnie mogłabym tą powieść sprezentować bratanicy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam kilka książek tej autorki i bardzo mi się podobały. Myślę, że jak będę miała możliwość to sięgnę także po "Dane wrażliwe"

  OdpowiedzUsuń