piątek, 6 maja 2011

Sophie Jordan - "Ognista"


Autor: Sophie Jordan

Tytuł: "Ognista"
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 312
Rok wydania: 2011
Cena: 31,90 zł

"Ognista" to porywająca powieść o dziewczynie, która pragnie wolności. Będąc w stadzie łamie wszelkie zasady, aby móc latać. Prawie kończy się to dla niej i przyjaciółki tragicznie. Przystojny nieznajomy, który poluje na takich jak ona, daruje jej życie. Jednak to wydarzenie zmienia życie Jacindy - drogonki, potomkini smoków, która przybiera ludzką postać. Dziewczyna jest w stadzie wyjątkowa. Potrafi ziać ogniem, co zdarza się bardzo rzadko u dragonów. Ognioziejka ma być wykorzystana do zrodzenia potomków takich jak ona. Jej mama pragnie uwolnić córkę od przeznaczenia. Uciekają do świata ludzi, gdzie Ognioziejka ma dostosować się do otoczenia i pożegnać się ze swą naturą. Jej siostra Tamra czuje się dobrze w otoczeniu ludzi, ponieważ sama nie jest w pełni dragonką. Natomiast Jacinda musi walczyć ze swoją naturą. W pierwszy dzień okazuje się, że do szkoły chodzi przystojny nieznajomy, który uratował dragonkę przed śmiercią. Will jest zachwycającym i trudno osiągalnym chłopakiem. Jego rodzina poluje na takich jak Jacinda. Dziewczyna powinna unikać Willa i kuzynów. Ognioziejka żyjąc z dala od stada usycha. Jeżeli jej smocza natura umrze, pozostanie jej żyć jak normalny człowiek. Jednak Jacinda stara się zrobić wszystko, aby tego uniknąć. Odkrywa, że będąc w towarzystwie Willa jej dragońska postać odżywa. Jakie konsekwencje poniesie Jacinda za spędzanie czasu z najgroźniejszym wrogiem?
Sophie Jordan publikuje romanse zawierające wątki paranormalne. "Ognista" to jej pierwsza książka dla młodzieży. Autorka dorastała wśród wzgórz Teksasu, gdzie snuła fantazje o księżniczkach, smokach i wojownikach.
Te książkę czyta się bardzo szybko. Niemalże wchłaniałam każdą kolejną stronę. Byłam bardzo ciekawa jak powiodą się losy głównej bohaterki. W ostatnich latach rynek jest oblegany przez książki o wampirach i wilkołakach. Niestety o smoczych powieściach nie było tak głośno. "Ognista" to pierwsza książka, gdzie miałam do czynienia z dragonami. Pomysł autorki jest bardzo interesujący. Ognioziejka, która może być człowiekiem, przebywać wśród ludzi, a mieć w sercu smocze dziedzictwo. Na uwagę zasługuje niebanalna fabuła, która nie kończy się tzw. happy endem. Podczas czytania towarzyszyły mi różne emocje, ale nie była to ani irytacja ani znużenie.
Gdy zapoznawałam się z „Ognistą” próbowałam odgadnąć jak skończy się powieść, jednak moje propozycje nie były trafne. Cieszę się, że książka jest nieprzewidywalna. Czyta się ją z zapartym tchem, lekko i przyjemnie. Akcja rozwija się bardzo szybko. Już od pierwszych stron mamy do czynienia z ważnymi wydarzeniami.
Książka jest naprawdę warta uwagi. Nie można się od niej oderwać. Polecam ją każdemu, kto pragnie bliżej poznać życie dragonów i niebezpieczeństwa na nich czyhające.
Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Bukowy Las, za co bardzo dziękuję.
4 komentarze:

 1. Lubię tego typu książki, więc nie obraziłabym się, gdyby ktoś mi ją pożyczył/podarował. ;x Piękna okładka. ;)

  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie intryguje ta książka, spotykam jej recenzję już drugi raz i coraz bardziej mnie kusi ;) Spotkałam się z ludźmi-smokami w DragonLance, ale czuję, że dragonki to jednak inne stworzenia niż smokowcy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca :D Czeka na półce: kupiłam w dzień po premierze, a jeszcze nie tknęłam, ech :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepsza książka ;P Czekam na wydanie w Polsce " Ukryta " z wielką niecierpliwością ;)

  OdpowiedzUsuń