sobota, 21 maja 2011

Mariane Pearl - "Cena odwagi"


Autor: Mariane Pearl

Tytuł: "Cena odwagi"
Wydawnictwo: StudioEMKA
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2007
Cena: 29,00 zł

Każdy zawód niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Codziennie mamy do czynienia z dziennikarzami. To dzięki nim wiemy co dzieje się w każdym zakątku Ziemi. Tylko czy jesteśmy świadomi jak ryzykują ci ludzie zyskując te informacje? "Cena odwagi" to szokująca książka, która powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń.

Jest to opowieść o małżeństwie, które jeżdzi po całym świecie poświęcając się pracy reporterskiej. Starają się zrozumieć politykę międzynarodową i konflikty etniczno-religijne. Mariane i Danny pojechali do Pakistanu. Ze względów bezpieczeństwa małżeństwo nigdy nie wyłączało telefonów. Danny miał ważne spotkanie z szejkiem Gilanim, jednak o omówionej porze nie odbiera komórki. Okazuje się, że padł ofiarą konfliktu dziejącego się na styku kultur, religii i polityki. Pakistańskie służby specjalne i amerykańscy agenci poszukują porwanego męża ciężarnej kobiety.

Książka napisana jest z punktu widzenia Mariane. Dzięki temu bliżej poznajemy odczucia kobiety, która utraciła ukochaną osobę. Po przeczytaniu jestem pełna uznania dla Mariane. Mimo tragedii, jaką przeżywała miała w sobie tyle siły i determinacji. Nie poddawała się do samego końca. Wierzyła, że jej mąż wróci żywy do domu. Miłość jaka łączyła tych ludzi była wielka. Mimo tego, że Mariane myślała o swojej śmierci, nie zrobiła tego. Nie mogła zabić w sobie dziecka, które było świadectwem istnienia Danny’ego. Mąż umarł jedynie ciałem, ale dusza pozostanie na Ziemi tak długo jak pamięć o nim.

W „Cenie odwagi” mamy do czynienia z konfliktami religijnymi. Danny jest Żydem i pracując jako dziennikarz na terenie Pakistanu wiele ryzykuje. Jest świadomy, że pochodzenie ma wielkie znaczenie, dlatego ukrywa to kim jest. Jedynie Mariane zna prawdę. Niestety podczas uprowadzenia porywacze dowiadują się skrywanej tajemnicy. Ma to wpływ na życie Danny’ego.

Każdy z nas słyszał o Usamie ibn Ladinie, który niedawno został zabity przez amerykańskie siły zbrojne. Był on przywódcą Al-Kaidy, która w książce pełni ważną rolę. O porwanie męża Mariane jest podejrzewana ta organizacja. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo kto tak naprawdę jest winien popełnionej zbrodni. Jeden z przywódców Al.-Kaidy przyznał się do popełnienia tego czynu i wziął na siebie odpowiedzialność za innych zamachowców.

Książka jest dowodem na to, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziennikarzy. „Cenę odwagi” polecam tym, którzy pragną poznać wzruszającą historię o wielkiej miłości dziennikarzy i trudach ich pracy.

Na podstawie tej książki powstał film o tym samym tytule, gdzie główną rolę odgrywa znana aktorka - Angelina Jolie.

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa StudioEMKA, za co bardzo dziękuję.


Z powodu zbliżającego się zakończenia roku szkolnego, w szkole panuje istny horror. Materiał, którego trzeba się nauczyć powoduje, że mam co raz mniej czasu na czytanie. Jak tylko liczba sprawdzianów zmaleje, nadrobię zaległości. :)

3 komentarze:

  1. Czytałam książkę, oglądałam film - jedno i drugie świetne, ale z przewagą dla lektury

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam, jednakże po twojej recenzji odnoszę wrażenie, że wiele straciłam. ;) Muszę kiedyś zapoznać się z tą pozycją.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo chętnie przeczytam. Powodzenia w walce ze sprawdzianami! :)

    OdpowiedzUsuń