sobota, 14 maja 2011

Andrzej Sapkowski - "Ostatnie życzenie"


Autor: Andrzej Sapkowski

Tytuł: "Ostatnie życzenie"
Wydawnictwo: superNOWA
Ilość stron: 286
Rok wydania: 1999
Cena: 36,90 zł

Tyle pozytywnych opinii słyszałam o tej książce. W bibliotece obserwowałam ją prawie cały rok szkolny. Wreszcie zdecydowałam się na przeczytanie "Ostatniego życzenia". Teraz wiem, dlaczego jest taki szum wokół książek tego autora.

Andrzej Sapkowski jest znanym polskim pisarzem fantasy. W oparciu o jego książki powstały: gra "Wiedźmin", film pełnometrażowy, komiks i serial telewizyjny.

„Miłość i krew. Obie mają potężną moc. Magowie i uczeni łamią sobie nad tym głowy od lat, ale nie doszli do niczego, poza tym, że (...) Miłość musi być prawdziwa”

"Ostatnie życzenie" to zbiór opowiadań, w których poznajemy bliżej głównego bohatera- wiedźmina. Geralt podróżuje wraz ze swym przyjacielem Jaskrem w poszukiwaniu przygód. Wiedźmin ma wyostrzone zmysły i zwiększony refleks. Jego powołaniem jest zabijanie potworów. W tej książce poznajemy bliżej losy głównego bohatera. Niestety ja nie przepadam za krótkimi opowieściami. Nie potrafię odnaleźć się w sytuacji. W jednej chwili wiedźmin zdejmuje klątwę, w następnej jest już w zupełnie innej sytuacji. Na szczęście Sapkowski pisze tak, że czyta się szybko i przyjemnie. Z czasem zrozumiałam "mechanizm" tej książki. Świat wykreowany przez autora jest dla czytelnika realistyczny. Nie brakuje wypowiedzi, które są idealnie dopasowane do otoczenia wiedźmina.

Gdy czytałam, miałam wrażenie jakby tę książkę napisał Tolkien. Styl jednego, jak i drugiego poety jest bardzo podobny. Jestem pod wrażeniem wyobraźni obu panów. Oboje przenieśli mnie w niezwykły świat fantasy.

„O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki.”

Książkę polecam gorąco. Po przeczytaniu "Ostatniego życzenia" Geralt stanie się Waszym ulubionym bohaterem.


Ocena: 4/5

13 komentarzy:

 1. Skoro nie lubisz krótkich opowiadań, koniecznie skuś się na całą serię o Wiedźminie - tam można się w pełni nacieszyć wykreowanym przez Sapkowskiego światem. Ja akurat Wiedźmina kocham, uważam, że to jedna z najlepszych serii, jeśli o polską fantastykę chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie,nie przerabiałam w gimnazjum Hobbita:)
  A i za Sapkowskiego kiedyś będę musiała sięw końcu zabrać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, kocham! Wszystko, co o Wiedźminie powstało. I mało mi było tej Twojej recenzji. Przeczytaj więcej i napisz, dobrze? ^^.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam tak jak Alina ^^ Kocham całą sagę!
  I też nie lubię opowiadań, ale te Sapkowskiego uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jakąś jedną z książek o Wiedźminie i właśnie te opowiadania - kiedyś, dawno. Nie porwały mnie tak bardzo. Ale postać Jaskra - uwielbiam ♥ :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiedźmina wielbi moja połówka. Ja również zaczęłam czytać część pierwszą mimo, że nie sięgam po fantastykę, lecz lekturę przerwałam. Nie z tego powodu, że była nudna czy nie podobał mi się styl Sapowskiego - wręcz przeciwnie, byłam mile zaskoczona. Z powodu braku czasu tą sagę zostawiłam sobie na czas wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno przeczytałam Miecz Przezaczenia-też zbiór opowiadań. A tą książkę myślę wypożyczyć sobie już jutro ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kompletnie nie ciągnie mnie do tego typu klimatów. Nie mój świat i nie lubię fantastyki. ;x

  OdpowiedzUsuń
 9. Długo broniłam się przed Sapkowskim, aczkolwiek jakiś czas temu sięgnęłam po "Ostatnie życzenie" i byłam zaskoczona, że opowiadania tak mi się podobają. Rzeczywiście, Geralt stał się jednym z moich ulubionych postaci. I z chęcią wrócę do sagi o Wiedźminie, może w wakacje uda mi się sięgnąć po kolejne części.

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiedźmin! Czytałam kilka razy całość, Sapkowski wspaniale pisze...:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham wiedźmina ... przeczytałem wszystkie książki, widziałem wszystkie odcinki filmu a w domu mam pełno rzeczy wiedźmina..... SAPKOWSKI TO ŚWIETNY PISARZ!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Miki fan wiedźmina2 czerwca 2011 21:25

  Kocham wiedźmina ... przeczytałem wszystkie książki i widziałem wszystkie odcinki filmu i ma obie części gry .. Sapkowski miał głowę by wymyślić taką powieść

  OdpowiedzUsuń
 13. zajebiste tak jak gra kupuje wiedzmina 2 zabójcy królów przejde a potem pewnie kupie wiedzmina jedynke

  OdpowiedzUsuń