niedziela, 27 marca 2011

C.S. Lewis - "Rozważania o Psalmach"


Autor: C.S. Lewis
Tytuł: "Rozważania o Psalmach"
Wydawnictwo:
Esprit
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2011
Cena: 29.90 zł
C. S. Lewis jest znanym brytyjskim pisarzem, teologiem. Napisał m.in. cykl fantasy „Opowieści z Narnii” oraz eseje filozoficzno-religijne. W Polsce ukazała się niedawno książka „Rozważania o psalmach”, która wzbudziła we mnie szczególne zainteresowanie.
„Rozważania o psalmach” - jak sam tytuł wskazuje, jest w pewnym rodzaju esejem o olśnieniach i trudnościach, które przydały się pisarzowi podczas czytania Psalmów. Ta książka ma na celu ukazanie, iż liryczny utwór modlitewny może być interesujący.
Sam Lewis na wstępie mówi: „Nie jest to dzieło specjalisty. Nie zajmuję się zawodowo judaistyką, nie jestem wybitnym krytykiem ani znawcą historii starożytnej czy archeologiem. Piszę dla nieuczonych o rzeczach, których sam się nie nauczyłem.”
Zaczynając czytanie myślałam, że będą to szczegółowe interpretacje psalmów. Jakże się myliłam. Lewis w ciekawy sposób odpowiada na pytania dotyczące istoty Pisma Świętego. Język, którym się posługuje jest prosty i zrozumiały dla czytelnika. Autor ze swych rozważań nie robi czystej książki filozoficznej dla osób, które muszą wykazać się dogłębną znajomością Psalmów. On wprowadza nas w ich znaczenie w sposób wyjątkowy.
Jednak w tej książce mamy do czynienia nie tylko z myślami autora o psalmach, ale także o historii, kulturze. Lewis w ten sposób dodaje uroku całości, przez co czytelnik z przyjemnością czyta kolejne strony.
Książkę tę polecam osobom, które chcą bliżej poznać znaczenie i rolę Psalmów.
Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Esprit.

4 komentarze:

 1. W końcu udało mi się skleić komentarz u Ciebie. ;x Nie wiem, czy blogspot miał jakiś błąd, ale co wchodziłam to nie było tego pola, co teraz na nim piszę.

  Niedawno czytałam książkę pana Lewisa i przyznam, że mi się spodobała. "Psalmów" jego autorstwa nie czytałam i przyznam, że jakoś nie widzę siebie w tym utworze. Tez lubię język tego autora. ;)

  [okiem-recenzenta.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 2. To był mój błąd. Przez szablon, który ustawiłam nie było możliwości komentowania. ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę zajrzeć w końcu do twórczości Lewis'a, choć na pewno nie do "Narnii". Te klimaty nie są dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń