sobota, 2 kwietnia 2011

Maciej Grabski - Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy


Autor: Maciej Grabski

Tytuł: Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 363
Rok wydania: 2011
Cena: 34,90 zł

Decydując się na recenzowanie książki „Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy” nie wiedziałam, że jest to kontynuacja. Dopiero znajoma, która jest miłośniczką losów tego księdza, uświadomiła mnie. Jednak książka jest tak napisana, że spokojnie bez znajomości treści pierwszej części, można przeczytać „Niespokojne czasy”.


Maciej Grabski wcześniej ograniczał się jedynie do pisania artykułów fachowych. Po licznych namowach w 2009 roku stworzył historię „Księdza Rafała”. Jest melomanem, fotografem, miłośnikiem dobrej kuchni i dobrych win. Czytając jego drugie dzieło jestem pod wrażeniem. Język i słownictwo, którym się posługuje wprowadza czytelnika w świat lat 70.Akcja książki rozgrywa się w czasach, gdy papieżem został Polak, Karol Wojtyła. Umiera biskup Jakub, który w testamencie zadecydował, że chce być pochowany w Gródku. Niesie to za sobą sporo komplikacji i problemów dla księdza Rafał. Otrzymał on także pieniądze na remont, które dał na przechowanie mieszkańcom wsi. Jest to szokująca wiadomość dla kurii, gdzie trwa walka o wpływy. Siostra Rafała, Maja chce pomóc uchronić chłopaków przed poborem do wojska. Niekoniecznie z pozytywnym efektem. Problemy księdza i ojca, z którym nie ma kontaktu od wielu lat. Jak potoczą się losy mieszkańców Gródka w czasach, gdy nastaje stan wojenny?„Ksiądz Rafał” to niezwykle ciepła opowieść. Czytając ma się wrażenie, że bohaterowie są realistyczni. Połączenie przez autora faktów i fikcji daje niesamowity efekt. Możemy poczuć radość z wyboru polskiego papieża, smutek po śmierci kardynała Wyszyńskiego, niepokój rodzący się ze stanu wojennego. Mieszkańcy są niezwykle przyjaźnie do siebie nastawieni. Organista, jego żona, kawalerzy, dzięki którym nie jest nudno, szalona siostra Rafała. W Gródku nie można się nudzić. Tam cały czas się coś dzieje. Książkę tę przeczytałam na jednym wdechu. Nie mogłam się rozstać z bohaterami, którzy są bardzo sympatyczni. Ich problemy, stosunki, intrygi, plotki stwarza realistyczną całość.Książkę polecam każdemu, bez względu na wiek. Osoby, które chcą przeczytać „Księdza Rafała” nie zawiodą się. Proboszcz ma do pokonania wiele wyzwań, dzięki czemu nie ma w tej lekturze monotonności.

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak, za co bardzo dziękuję.

6 komentarzy:

 1. Książka chodzi za mną już od jakiegoś czasu. Niestety moje środki finansowe uniemożliwiają mi dokonania zakupu :( Poczekam aż pojawi się w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce również słyszałam, jednak osobiście szczególnie mnie do niej nie ciągnie. Co prawda, fabuła zapowiada się ciekawie, ale coś mnie od tej odpycha. Choć nie pogniewałabym się, gdyby trafiła w moje ręce. ;x

  http://okiem-recenzenta.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. słyszałam o tej książce i mam nadzieję że wpadnie mi w ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo tych wszystkich dobrych opinii na temat obu części, ja sobie ją daruję, bo nie moja tematyka i mogłybyśmy sobie nie przypaść do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja o księdzach nie powinnam czytac ;)) ale inną od Ciebie pożyczę ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie mogę się do niej przekonać...

  OdpowiedzUsuń