czwartek, 21 kwietnia 2011

Stephen King - "Wielki Marsz"


Autor: Stephen King

Tytuł: "Wielki Marsz"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 244
Rok wydania: 2003
Cena: 20 zł

Pierwszą książką Kinga, którą dostałam w swoje ręce był zbiór opowiadań „Po zachodzie słońca”. Niestety była, według mnie tak słaba, że nie mogłam dobrnąć do końca. Moją pierwszą myślą było: „Co ludzie widzą w tym co pisze King?”. Ta książka mnie odstraszyła od tego autora, ale musiałam się przekonać, czy kolejna też mi nie przypadnie do gustu. W bibliotece wybrałam „Wielki Marsz”. Podchodziłam do niej dość sceptycznie. Nie myślałam, że tak bardzo „wciągnie mnie” ta książka.
„Wielki Marsz” powstał gdy autor tworzył jako Richard Bachman, czyli zanim Stephen stał się sławny. Książka ta została wydana w 1979 roku. Jest wizją mrocznej przyszłości Stanów Zjednoczonych, gdzie 100 chłopaków wyrusza w morderczy marsz. Każdy z nich musi iść nie wolniej niż 6 km/h. Gdy któryś z nich zwolni dostaje ostrzeżenie. Nie mogą się zatrzymywać, nie mogą zwalniać, nie mogą zbliżać się do tłumu… Jeżeli uczestnik złamie regulamin trzy razy, dostaje czerwoną kartkę, która równa się śmierci. Tak giną nastoletni chłopcy marszu. Przez wyczerpanie są rozstrzeliwani przez żołnierzy. Wielki Marsz jest programem rozrywkowym, który oglądają setki widzów. Drastyczny widok cierpiących i umierających sprawia przyjemność ludziom bogatym, którzy prowadzą zakłady o to kto wygra. Ludzie obserwują uczestników, którzy brną do końca. Każdy z nich chce wygrać, lecz tylko jeden z nich przeżyje i zostanie zwycięzcą.
W książce poznajemy uczucia bohaterów, głównie Ray’a, który zostawił matkę i dziewczynę, aby spotkać się ze śmiercią. Nastawienie, ból chłopców poruszają czytelnika. Napięcie, które buduje King nie pozwala na oderwanie się od tej książki. Wstrząsające opisy śmierci uczestników powodują, że nie można obojętnie przeczytać każdej strony. Czuję się strach, wzruszenie i współczucie. Kto tak naprawdę wygra? Zastanawiałam się nad tym od pierwszych kilometrów, które przeszli chłopacy. Mimo tego, iż książka nie ma zbyt dużo stron i fabuła nie jest zbyt rozwinięta to czyta się ją przyjemnie. „Wielki marsz” jest jedynie o wędrówce i przeżyciach chłopców. Ktoś pomyśli: „Co w tym takiego ciekawego?”, a ja odpowiem „Ta determinacja i siła, którą w sobie mieli nastolatkowe.” Przeczytałam ją jednym tchem i czuję przerażenie, bo w przyszłości naprawdę mogą pojawić się takie programy reality show. Czego teraz nie wymyślą ludzie?
Wyobraźnia Kinga jest tak niezwykła, że mam ochotę przeczytać jego kolejną książkę. Mimo tego, że podczas pierwszego spotkania zniechęciłam się do niego, to „Wielki Marsz” spowodował, że pragnę poznać inne jego dzieła. Mam nadzieję, że są tak dobre jak ta książka, albo nawet i lepsze.
Ocena: 5/5

8 komentarzy:

 1. wiele książek Kinga przeczytałam, ale o tej nie słyszałam. Mam nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać tę książkę. Czytałam "Carrie" Kinga i robi wrażenie. ;) Ten pisarz nie bez powodu jest świetny.

  [okiem-recenzenta.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwsze - zabójcza okładka ;)
  Po drugie - czytanie książek Kinga planuję w wakacje i nie wykluczone, że od tej zacznę, bo na prawdę mnie zainteresowałaś ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham Kinga, i, co powtarzam każdemu do znudzenia - jest moim guru i straaaasznie kocham jego twórczość. Wielkiego Marszu jeszcze nie czytałam, ale mam w planach :).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm... ciekawa okładka i brzmi całkiem ciekawe. Widzę, że dałaś książce wielką recenzję, wysoką. Muszę do niej zajrzeć, a jeśli nie to przynajmniej się jej przyjrzeć. Może będę miała okazję ją przeczytać i mi się spodoba. Kto to wie. ;) Today1.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jak na razie czytałam tylko jedną książkę Stephena Kinga ,,Cmęntaż Zwieżąt"(nigdy nie pamiętam ile jest błędów ort. w tytule xD). Do tej pory uważam, że to była najdziwniejsza książka jaką przeczytałam w życiu... Jak na razie do kolejnych dzieł tego autora podchodzę sceptycznie. Postanowiłam spróbować jeszcze raz i wkrótce wezmę się za "Pod Kopułą". Bardzo chętnie też spróbuję "Wielkiego Marszu" zapowiada się wyjątkowo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zaczęłam od Carrie, która mi się nie spodobała. Potem była Mroczna Wieża i... pokochałam Kinga! ^^
  Obok "Wielkiego marszu" przechodziłam obojętnie aż do Twojej recki, bo nakreśliłaś o co chodzi z tym marszem, dlatego dopisuję na listę "Do czytania" :)
  Z Kingiem jest tak, że ma książki świetne i gorsze :P

  OdpowiedzUsuń
 8. "Wielki marsz" jest w moim TOP5 jeśli chodzi o książki Kinga. :) Świetna książka!

  OdpowiedzUsuń