środa, 9 marca 2011

Stosik 02

1. "Wielki Marsz" - Stephen King
Mroczna, alegoryczna wizja przyszłości Stanów Zjednoczonych. Stu wybranych chłopców wyrusza w doroczny morderczy marsz - meta będzie tam, gdzie padnie przedostatni z nich. Tu nie ma miejsca na sportową rywalizację, ludzkie uczucia ani na zasady fair play, ponieważ gra toczy się o bardzo wysoką stawkę. Najwyższą z możliwych.

2. "Dobrani" - Ally Condie
Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej idealny partner… do chwili gdy następnego dnia w miejsce Xandera na ekranie wyświetla się przez moment twarz Ky’a Markhama.
Społeczeństwo mówi jej, że to drobna usterka, odosobniony przypadek, i że powinna się skupić na szczęśliwym życiu, które przyjdzie jej wieść z Xanderem. Lecz Cassia nie może przestać myśleć o Ky’u, a gdy oboje powoli zakochują się w sobie, zaczyna powątpiewać w nieomylność Społeczeństwa i staje przed trudną decyzją: musi wybrać pomiędzy Xanderem i Ky’em, pomiędzy życiem, jakie do tej pory znała, a drogą, którą nikt dotąd nie ośmielił się pójść.

3. "Dom ech" - Barbara Erskine
Joss Grant, adoptowana w dzieciństwie, postanawia odnaleźć swoją prawdziwą matkę. W swoich poszukiwaniach trafia do Belhedon Hall, rodzinnej posiadłości na wschodnim wybrzeżu Anglii. Okazuje się, że matka zapisała jej dom, co w sytuacji Joss wydaje się darem niebios. Mimo ostrzeżeń miejscowego proboszcza Joss, jej mąż i syn Tom wprowadzają się do starego domostwa. Niestety już wkrótce Joss zaczyna słyszeć jakieś głosy, mały Tom miewa nocne koszmary, z których budzi się posiniaczony, tajemnicza nimfa wpycha Luke’a do jeziora, a Joss czuje w nocy pieszczoty niewidzialnej dłoni.

4. "Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" - Maciej Grabski
We wsi buzują emocje związane zarówno z wybuchem „Solidarności”, jak i z życiem osobistym mieszkańców. Ujawniają się skrywane związki i sekrety, na scenę wkracza tajemnicza matka Marianowej, lokalna uzdrowicielka. W obliczu nadchodzących niespokojnych czasów siostra Rafała, lekarka Maja, usiłuje uchronić przed służbą wojskową młodzieńców z wioski, co owocuje dramatycznym zwrotem akcji. Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

8 komentarzy:

 1. Wyczaiłam w stosiku Dobranych ;D Mam nadzieję, że jak przeczytasz, to wstawisz jakąś reckę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie Erskine i "Dobrani" :) Będę wyczekiwać na te dwie recenzje, bo o Kingu to chyba nie trzeba wspominać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też jestem ciekawa tej książki "Dobrani" :).
  Czekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dom ech zdaje się być ciekawy ;) będę zaglądać tu częściej ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oo masz już Dobranych? No to czytaj szybko ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze stosu chętnie podkradłabym Ci "Księdza Rafała..." ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, "Ksiądz Rafał". Zazdraszczam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie przeczytałam "Wielki marsz" i już zrecenzowałam ;)

  OdpowiedzUsuń