środa, 21 sierpnia 2013

Joby Warrick - "Potrójny agent. Kret Al-Kaidy, który oszukał CIA"Humam Chalil al-Balawi urodził się 25 grudnia 1977 roku. Pochodził z miasta Zarka. Pracował jako lekarz, jednak oprócz pomagania chorym ludziom, był wiernym wyznawcą dżihadu oraz fanatykiem Al.-Kaidy. Pragnął być bojownikiem świętej wojny. Udzielał się na stronach internetowych, wzywał innych do walki. Gdy został aresztowany siły specjalne chciały go wykorzystać jako swoją tajną broń. Miał pomóc w nawiązaniu kontaktu z zastępcą bin Ladena. Choć zgodził się na współpracę ze służbami Stanów Zjednoczonych, prowadził podwójną grę. Obracał się w najważniejszych kręgach islamskich, przeprowadzał wywiady, zdobył zaufanie Amerykanów. Humam nie zmienił jednak swojego światopoglądu i robił wszystko dla Al. Kaidy. Wchodząc do bazy amerykańskiego wywiadu miał konkretne zadanie: spowodować śmierć i zamieszanie. Strażnicy nie sprawdzali czy ma przy sobie jakiekolwiek ładunki wybuchowe, broń. Zaufano mu, więc wszedł bez żadnego problemu. A wtedy uruchomił zapalnik.

Autorem książki jest Joby Warrick, laureat Pulitzera. To dzięki niemu możemy się dokładnie dowiedzieć jak wygląda wojna z terroryzmem. Mamy świadomość jak trudne decyzje podejmują agenci oraz jak niebezpieczna jest ta praca. Autor wprowadza nas w świat niedostępny dla zwykłych ludzi.

Książkę „Potrójny agent. Kret Al-Kaidy, który oszukał CIA” czyta się z zapartym tchem. Wydaje się, że jest to historia jak w thrillerze a ona jednak wydarzyła się naprawdę. Choć znamy finałową scenę, to książka trzyma czytelnika w ciągłym napięciu. Jesteśmy świadkami tego jak al-Balawi zyskuje zaufanie wśród pracowników służb specjalnych. Poznajemy lepiej jego rodzinę, życie oraz poglądy. Był to człowiek o kilku twarzach. Nikt nie spodziewał się, że będzie gotowy poświęcić siebie dla islamu. Autor książki choć posługuje się terminami związanymi z bronią, zabezpieczeniami to wszystko jest zrozumiałe, dzięki jego wytłumaczeniom. „Potrójny agent” to forma dziennika. Joby opisuje konkretne dni. Widzimy jak przebiegała dana operacja.

Humam Chalil al.-Balawi – jeden człowiek, który spowodował zamieszanie wśród amerykańskich sił zbrojnych. Tak szybko zdobył zaufanie, tak łatwo je wykorzystał i sprawił, że wykonał zadanie bin Ladena. „Potrójny agent” to ciekawa książka z wartką akcją. Zachęcam do przeczytania i poznania bliżej wydarzeń, które działy się w grudniu 2009 roku.

Ocena: 4/5

Autor: Joby Warrick
Tytuł: „Potrójny agent. Kret Al-Kaidy, który oszukał CIA” 
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 304
Rok wydania: 2013

 

8 komentarzy:

 1. Brzmi szalenie emocjonująco. Mnie w każdym razie przekonałaś na 100 procent.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety jestem zmęczona tą tematyką. Choć fanką kultury bliskowschodniej nie jestem, to hamerykanizować się też nie lubię:) Choć mój chłopak byłby pewnie zachwycony szpiegowską akcją, o ile dałabym radę wcisnąć mu w ogóle jakąś książkę:P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawee ;) A Pan z okładki... Mmm :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym przeczytała, jak najbardziej mój temat. Szczególnie, że kiedyś uczyłam się arabskiego (ergo poznawałam tę kulturę). Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie się zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 6. za książkami nie przepadam, ale ta musi być fajna ;)
  Obserwuję ;)
  http://kosme-teria.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń