sobota, 23 lutego 2013

Rachel Joyce - "Niezwykła wędrówka Harolda Fry"

Autor:Rachel Joyce

Tytuł: "Niezwykła wędrówka Harolda Fry"

Wydawnictwo: Znak

Ilość stron:336


PREMIERA 21 marca 2013

 
Czy wiara jest w stanie uratować życie osoby chorej na raka? Czy wędrówka przez całą Anglię pozwoli uratować małżeństwo, w którym nie ma miejsca na miłość? „Niezwykła wędrówka Harolda Fry” to niezwykła powieść, która pokazuje, że czasami należy zostawić wszystko i wyruszyć by na nowo odkryć sens swojego życia.

Autorka książki Rachel Joyce, karierę rozpoczynała jako aktorka.  Aktualnie ma czwórkę dzieci, mnóstwo psów, świnek morskich i kotów. Wyprowadziła się z Londynu, by zamieszkać na wsi. „Niezwykłą przygodę Harolda Fry” pisała przed świtem w kuchni, zanim obudziła się rodzina lub w ogrodzie.

"Tu nie chodzi o lekarstwa i wszystkie te rzeczy. Musi pan wierzyć, że tej osobie może się poprawić. Jest tak wiele rzeczy w ludzkim umyśle, których nie rozumiemy. Ale wie pan, jeżeli ma pan wiarę, może pan zrobić wszystko."

Głównym bohaterem jest Harold Fry, który wiedzie spokojne życie na emeryturze. Pewnego dnia napisała do niego Queenie, którą widział ostatnio dwadzieścia lat temu. W różowej kopercie znajdował się list, w którym przekazała że ma raka i nie pozostało jej zbyt dużo życia. Pragnie pożegnać się ze znajomym. Harold odpisał i szedł na pocztę z zamiarem wysłania swych słów pożegnalnych. Idąc, doszedł do wniosku że to za mało. Karta z zapisanymi słowami nie wystarczy. Postanowił wyruszyć w podróż z Kingsbridge do Berwick. Bez telefonu, odpowiedniego obuwia chce iść wzdłuż całej Anglii, po to by uratować swoją znajomą. Czy wiara uzdrowi Queenie? Czy Harold da radę przejść taką długą trasę?

„Niezwykła wędrówka Harolda Fry” to wzruszająca i piękna książka, która ukazuje jaką siłę ma wiara. Mężczyzna podczas swej pieszej podróży poznaje różnych ludzi. Dzięki nim zaczyna zauważać, jakie popełnił w swoim życiu błędy. Nie jest to tylko wędrówka mająca na celu uratowanie Queenie. Z czasem staje się ratunkiem dla jego małżeństwa. Od wielu lat nie układało mu się z żoną. Oboje tęsknią za swym synem. Powoduje to konflikty między nimi. Dzięki podróży, która trwa ponad 80 dni, żona zaczyna zauważać, że brakuje jej Harolda. Będzie to miało znaczny wpływ w ich dalszym życiu.

Joyce napisała piękną i wzruszającą powieść. Gorąco polecam przeczytanie „Niezwykłej wędrówki Harolda Fry”. Po zapoznaniu się z historią bohatera, możemy inaczej spojrzeć na swoje życie. Z pewnością jeszcze nie raz wrócę do tej lektury z przyjemnością. Nie można przejść obojętnie obok tej książki. 

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak, za co bardzo dziękuję.

3 komentarze:

 1. Ale tu pięknie u ciebie. Po książkę muszę sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie historie bardzo lubię, często narzekamy na mało ważne rzeczy, zamiast je zmienić, a życie naprawdę może nas jeszcze nie raz zaskoczyć, wystarczy tylko walczyć i się nie poddawać, trzeba wierzyć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, ja tą książkę po prostu pochłonęłam. Rzeczywiście pokazuje ona jak bardzo zmienne potrafi być życie i że często trudno nam się w nim połapać, popełniamy błędy, ale wierząc możemy przejść samych siebie, odkryć zapomniane prawdy i zmieniać świat wokół siebie. Książka warta zachodu.

  pzdr Doris

  OdpowiedzUsuń