środa, 8 sierpnia 2012

Julianna Baggott - "Nowa Ziemia"


Autor: Julianna Baggott
Tytuł: "Nowa Ziemia"
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 470
Rok wydania: 2012

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyła się trylogia „Igrzysk śmierci”. Teraz nadszedł czas na „Nową Ziemię”. Obie książki wiele łączy, jednak każda z nich jest wyjątkowa.

„Zawsze zmierzaj ku światłu. Podążaj za swoją duszą. Ona może mieć skrzydła. Jesteś moja gwiazdą przewodnią jak ta, która wzeszła na wschodzie i prowadziła trzech króli”

Autorką jest Julianna Baggott, znana również pod pseudonimem Bridget Asher. Do tej pory opublikowała siedemnaście książek, które są skierowane do dorosłych jak i młodszych czytelników. Powieści, które napisała ukazały się w ponad pięćdziesięciu zagranicznych wydawnictwach. Wraz z mężem założyła fundację Kids in Need – Books in Deed. Jej celem jest przekazywanie dzieciom z ubogich rodzin darmowych książek. Baggott wykłada na Uniwersytecie Stanowym Florydy. Prowadzi tam zajęcia z kreatywnego pisania. Pierwsza część trylogii „Świat po Wybuchu” została przetłumaczona na 20 języków. Wytwórnia Fox 2000 kupiła do niej prawa filmowe. 

„Serce brata zawsze dotrze do każdego miejsca, do którego będzie zmierzał, tuż przed sercem Helmuda. Właśnie w ten sposób Helmud przejdzie przez świat – serce jego brata, jedno uderzenie, a potem jego własne serce. Serce na sercu. Serce prowadzące. Serce podążające za nim. Bliźniacze serca, złączone ze sobą” 

Głównymi bohaterami są Pressia i Partridge. Żyją w świecie, który jest po wielkich eksplozjach. Szesnastolatka mieszka z innym zmutowanymi w gruzach. On wychował się w sterylnych warunkach Kopuły, gdzie znajdują się Czyści. Pressia musi uciekać przed poborem do militarnej organizacji. Partridge opuszcza czyste miejsce, by poszukać swoją matkę. Wychowali się w innym środowisku, wiele ich różni. Jednak spotykają się. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy wypełnią swoje zadania?  

„Nowa Ziemia” to książka, która szokuje brutalnymi opisami. Po wybuchu ludzie są normalni tylko w Kopule. Tam gdzie mieszka Pressia, każdy jest zmutowany. Najbardziej zszokował mnie widok dzieci wtopionych w kobiety, ptaków na plecach Bradwella oraz lalki w ręce Pressi. Świat, który przedstawia nam autorka jest niebezpieczny. Mieszkańcy walczą o przetrwanie. Bohaterowie każdego dnia widzą śmierć. Żyją w trudnych warunkach. Liczą na to, że z pomocą przyjdą im Czyści. Tylko czy oni się interesują tym, co dzieje się poza Kopułą?

W trakcie czytania miałam ochotę przerwać książkę. Dlaczego? Miałam świadomość, że pozostało mi niewiele stron i moja przygoda z bohaterami się zakończy. Jednak nie przerwałam, gdyż nie byłam w stanie. Fabuła jest zbyt zaskakująca i ciekawa, by odkładać tę powieść. Akcja jest wartka, nieraz podwyższyło mi się ciśnienie. Język jest prosty, a zarazem piękny. Zachęcam do przeczytania „Nowej Ziemi”. Baggot napisała piękną książkę, która jest nie tylko o przetrwaniu, ale i o sile miłości, władzy i manipulacji.  

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Egmont, za co bardzo dziękuję.
  

25 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie, a o książce wcześniej nie słyszałam... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Już dawno zauważyłam, że książki, które noszą na okładce napis: EGMONT, są najlepsze. Tak samo o "Nowej Ziemi" już trochę słyszałam. Widziałam zwiastun i bardzo spodobała mi się fabuła, choć przyznam szczerze, brutalna nowa rzeczywistość świata. Niemniej jednak chciałabym przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nową Ziemię" mam w planach i koniecznie muszę przeczytać, choć z drugiej strony po tak wielu pozytywnych opiniach obawiam się rozczarowania... Kartkowałam ją w Empiku i styl, w jakim została napisana wydał mi się raczej ciężki, ale może to tylko takie wrażenie. Podoba mi się, że świat który przedstawia pisarka jest brutalny i pełen niebezpieczeństw, chciałabym odczuć jego grozę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę na półce i chcę jak najszybciej zabrać się za lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja dopiero poznaje "igrzyska śmierci" ale jak skończę to z chęcią poznam i tą wizję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze wspominam tę lekturę - jest przejmująca, a w swojej fantastyce przecież przypomina o zagrożeniach atakami nuklearnymi. No i przy okazji dobra lektura ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Również bardzo dobrze ją odebrałam i żałowałam, że tak szybko się skurczyła :) Pozostaje nam czekać na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o niej, muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi przerażająco. Te mutacje są straszne. Już sie boję swojego spotkania z tą książką.! Ale bardzo mnie zachęcają tak pozytywne opinie.;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się bardzo interesująco. Troszkę mnie zmartwiły porównania do Igrzysk Śmierci, których co prawda nie czytałem, więc brzmi to pewnie trochę dziwnie, ale już same opisy raczej mnie odrzucały. Ale Twoja recenzja do Nowej Ziemi jest bardzo zachęcająca i kto wie, może sięgnę kiedyś po tę książkę:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem w trakcie czytania, dlatego przyznam, że przeleciałam recenzje po łebkach. Brutalnośc i okropieństwo trochę mnie zraża, ale zobaczymy, jakie odczucia będę miała po zakończeniu "Nowej Ziemii".

  OdpowiedzUsuń
 12. Po przeczytaniu Twojej recenzji mam ochotę powiedzieć po prostu: Wow! Do tej pory widywałam czasami na blogach, w księgarniach tę książkę. Niby wiedziałam o czym mniej więcej jest ale tylko na tyle by zdawać sobie sprawę z jej istnienia. Ale teraz... to coś dla mnie. Dopisuję do listy "chcę przeczytać" i będę się za nią rozglądać :) Tylko trochę boję się tych odrażających zjawisk i ich opisów z moją wyobraźnią, chociaż z drugiej strony lubię gdy coś tak do mnie trafia chociaż to nie zawsze przyjemne.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam już za sobą... Bardzo fajna!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dodaje na półkę muszę przeczytać. Narobiłaś mi smaku :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Często słyszałam, wiele dobrego o tej autorce. To w jaki sposób wciąga czytelnika w swój świat. Ale jakoś nigdy nie chwyciłam za jej twórczość..

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytając Twoją recenzję przypomniała mi się książka "Droga", którą napisał popularny Cormac Mccarthy. Bardzo mi się podobała, mimo, że to nie do końca moje klimaty... Ale "Nowa Ziemia" brzmi interesująco:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się niezwykle interesująco. Chyba się za nią rozejrzę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajny blog, który będę obserwować i czytać, ponieważ lubię czytać książki a tutaj się dowiem jakie przeczytać, których jeszcze nie przeczytałam:)
  A tak przy okazji zapraszam do mnie:
  nowyrozdzialwzyciu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba wolę inną literaturę. Ale recenzja ciekawa, no i ocena wysoka!
  Pozdrawiam z bloga www.ksiazka-od-kuchni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę powiedzieć, że o książce pierwszy raz słyszę i niespecjalnie mnie do niej ciągnie, ale skoro dałaś jej tak wysoką ocenę, to gdy będę miała szansę, postaram się przeczytać. Pozdrawiam i zapraszam do mnie, dodaję również do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Skoro spodobały się mi Igrzyska, to ta ksiażka pewnie tez ;) Muszę jej poszukać w bibliotece ;))

  OdpowiedzUsuń
 22. Twoja recenzja to ogromna zachęta!muszę znaleźć, kupić i przeczytać jak najszybciej!

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam tę książkę na półce i nie mogę się doczekać kiedy się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń