czwartek, 13 sierpnia 2015

Park Mużakowski

Witajcie Kochani! Dzisiaj pokażę Wam kilka zdjęć z Parku Mużakowskiego. Jest to niezwykłe, magiczne wręcz miejsce. Znalazłam je zupełnie przez przypadek. Zorganizowaliśmy z bratem wycieczkę krajoznawczą. Byliśmy w Tropical Island. Potem musiałam poszukać jakiegoś noclegu, aby na drugi dzień zobaczyć Zamek Książ oraz odwiedzić ZOO we Wrocławiu. 
W Internecie wyszperałam nocleg w miejscowości Buczyny. Jest to mała, polska wioska przy granicy niemieckiej. Jak się później okazało 10 kilometrów dalej znajduje się właśnie ten park. Zdjęcia w internecie nas skusiły skutecznie.
 Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, która to nazwa jest jego nazwą historyczną, został założony w 1. połowie XIX w. Twórcą parku – pomysłodawcą i autorem koncepcji – był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau. To jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej.


Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę (woj. lubuskie). Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i pleasuregroundem (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski.

Park Mużakowski, wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To precyzyjnie przemyślana kompozycja, łącząca elementy naturalne i kulturowe. Dziś intryguje tych, którzy jeszcze go nie znają i zachwyca tych, którzy go już odkryli – bowiem podziwiane parkowe obiekty i miejsca to precyzyjnie dobrane składniki wyimaginowanego świata, to opowieść o pięknie, którą chce nam przekazać jej twórca.

W 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. *źródłoNiestety nie byliśmy w stanie obejść całego parku, ponieważ musieliśmy jechać w dalszą podróż.
Jeżeli macie możliwość to zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. 


1 komentarz:

  1. Jak to wszystko bajecznie wygląda. Kolory fasad i architektura zachwycają. Niby niedaleko ode mnie, a nie wiedziałam o tym pięknym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń