piątek, 5 października 2012

Lauren Oliver - "Pandemonium"

Autor: Lauren Oliver
Tytuł: "Pandemonium"
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 376
Rok wydania: 2012


„Pandemonium” to druga części serii o świecie, gdzie miłość jest uznawana za chorobę. By na nią nie zachorować, ludzie są poddawani zabiegowi. Główna bohaterka, Lena przed operacją zakochała się w Alexie, z którym uciekła do Głuszy, by wieść inne życie. Niestety wyprawa kończy się tragicznie i nastolatka musi sama sobie poradzić w nieznanym środowisku. Pomagają jej w tym Odmieńcy, którzy walczą ze złem panującym na świecie. Dziewczyna „rodzi się” na nowo. Przyłącza się do ruchu oporu, by walczyć o wolność.  Poznaje Juliana, który jest zwolennikiem zabiegów i wierzy w tragiczne historie chorych na delirium. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy na świecie zapanuje pokój? Czy Julian wpłynie na Lenę?

Lauren Oliver - autorka książki, urodziła się w 1982 roku. Ukończyła literaturę i filozofię na uniwersytecie w Chicago. Aktualnie mieszka w Brooklynie. Jej książki przez wiele tygodni znajdowały się w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów New York Timesa.

„Czytałam kiedyś o pewnym rodzaju grzyba pasożytującego na drzewach. Wdziera się do systemu, który transportuje wodę i odżywia drzewo(...). Wkrótce to grzyb-i tylko grzyb- transportuje wodę i wszystkie chemiczne związki potrzebne drzewu do życia. Jednocześnie krok po kroku, powoli rozkłada drzewo od środka. Właśnie tak działa nienawiść. Będzie cię żywić, a jednocześnie niszczyć od środka.”

Tę książkę się pochłania w całości. Niesamowicie wciąga od pierwszych stron. Rozdziały podzielone są na „TERAZ” i „WTEDY”. Dzięki temu poznajemy życie w Głuszy, ale także działalność Leny w ruchu oporu. Powieść sprawia, że serce bije nam szybciej. Trzymająca w napięciu akcja oraz zwroty akcja – to charakteryzuje „Pandemonium”. W „Delirium” nie było wyjaśnione co się stało z Alexem. Podczas czytania zastanawiamy się, czy umarł. Sami tworzymy scenariusz tego, co się stało z miłością nastolatki. Do samego końca nie jest to wyjaśnione, co bardzo mi się podoba, gdyż lubię tajemnice. Kontynuacja jest zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Możemy bliżej poznać bohaterkę oraz zobaczyć jak wygląda świat w którym żyje.

„Miłość. Gdy tylko wpuścisz do swojego serca to słowo, gdy tylko pozwolisz mu zapuścić korzenie, rozprzestrzeni się jak grzyb we wszystkich zakamarkach twojej duszy - a wraz z nim pytania, drżące, pączkujące lęki, które sprawią, że nigdy nie zaznasz spokoju.”

Bardzo podoba mi się okładka, która przykuwa uwagę. Będąc w księgarni, z pewnością poświęciłabym jej czas. Autorka mnie nie zawiodła.  W szczególności zaskoczyło mnie zakończenie i nie mogę się doczekać, aż zostanie wydana trzecia część. Losy Leny są tak interesujące, że nie można przejść obojętnie obok tej serii. Naprawdę zachęcam i ostrzegam. Gdy zaczniecie czytać, nie będziecie mogli przerwać. „Pandemonium” to obowiązkowa lektura dla tych, którzy mieli do czynienia z pierwszą częścią.


Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Otwartego, za co bardzo dziękuję.

20 komentarzy:

 1. Skoro obowiązkowa dla osób, które przeczytały pierwszą część to koniecznie muszę przeczytać ;) A tak na poważnie strasznie jestem ciekawa Pandemonium i mam nadzieję, że niedługo będę mogła się z nim zapoznać. Muszę jednak przyznać, że przebolenie Alexa nie przyjdzie mi z łatwością...

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę rozejrzeć się za pierwszą część, żeby sięgnąć po "Pandemonium". Mam nadzieję, że uda mi się to dość szybko, bo ciągnie mnie do tego cyklu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też ta książka niesamowicie wciągnęła :D Zdecydowanie lepsza od części pierwszej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Również jestem zachwycona tą książką. :) I naprawdę niesamowicie wciąga. Nie mogę doczekać się już ostatniego tomu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ahh już zamówiłam :) Nie mogę się doczekać aż ją pochłonę ^^

  Wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłoby, gdyby Lauren Oliver najpierw przedstawiła część "WTEDY" a dopiero potem "TERAZ".

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest już druga wspaniała część, znów zbiera same pozytywne recenzje, łącznie z Twoją, a ja jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać... Grzech! :) Kusisz, oj kusisz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jest fantastyczna. Już z drżeniem serca i niecierpliwością oczekuję trzeciej finałowej części :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ogromną ochotę na tę książkę! :) Już nie mogę się doczekać aż trafi w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak spodoba mis ię tom pierwszy, na bank przeczytam dwójke :) Bo póki co same pozytywy o tym Pandemonium!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam pierwszą część, więc bez wątpienia sięgnę po kontynuację! Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 11. Delirium było niezwykłe, więc na Pandemonium zacieram rączki! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsza część czeka na mojej półce, a Twoja pozytywna recenzja kolejnej części zachęca mnie do szybszego znalezienia czasu na tą lekturę ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwsza część bardzo mi się spodobała, mam nadzieję, że z tą będzie tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wcześniej muszę zdobyć pierwszą część

  OdpowiedzUsuń
 15. Mi też książka się strasznie spodobała!

  OdpowiedzUsuń
 16. W przeciągu tego tygodnia przeczytałam bardzo dużo recenzji tej książki i choć jeszcze nie czytałam "Delirium" to szał na "Pandemonium" mocno mnie zniechęcił do tej książki, którą miałam nadzieję przeczytać w najbliższym czasie. Może kiedyś, kiedy większość recenzentów przestanie zachwalać tę książkę - przeczytam.

  Pozdrawiam, Donna

  OdpowiedzUsuń
 17. "Delirium" wywarło na mnie spore wrażenie, dlatego bez wątpienie zapoznam się też z "Pandemonium".

  OdpowiedzUsuń
 18. Na mnie też Pandemonium wywarło niemałe wrażenie. Nie mam pojęcia jak wytrzymam do następnej wiosny, kiedy ukaże się trzecia część!

  OdpowiedzUsuń