poniedziałek, 8 października 2012

Federico Moccia - "Trzy metry nad niebem"

Autor: Federico Moccia
Tytuł: "Trzy metry nad niebem"
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 336
Rok wydania: 2008

 „Trzy metry nad niebem” to książka, którą musiałam przeczytać. Po obejrzeniu adaptacji filmowej zakochałam się w miłosnej historii Babi i Stepa. Czy i Wy pragniecie poznać niezwykłą powieść włoską, która odniosła sukces w wielu krajach?

Autor książki - Federico Moccia urodził się w Rzymie. Pracuje jako scenarzysta filmowy i telewizyjny. Od najmłodszych lat dużo czytał . Jedyny przedmiot w szkole, z którego był naprawdę dobry, to właśnie włoski. Obiecał sobie, że przed trzydziestką napisze pierwszą powieść. Udało mu się, powstała pierwsza powieść "Trzy metry nad niebem". Książka odniosła we Włoszech niebywały sukces i stała się książką kultową. Tylko w 2004 roku miała pięć dodruków i na jej podstawie zrealizowano cieszący się dużą popularnością film. Za "Trzy metry nad niebem" Moccia zdobył nagrodę Premio Torre di Castruccio, w kategorii Narrativa 2004 oraz Premio Insula Romana, w kategorii młodzi dorośli 2004. Jego powieści zostały sprzedane do wszystkich krajów europejskich (od Portugalii po Rosję), do Japonii i Brazylii.
„- Jestem szczęśliwa. Nigdy w całym moim życiu nie czułam się tak dobrze. A ty? - Ja? – przytula ją do siebie – ja czuję się znakomicie. - Tak, że mógłbyś palcem dotknąć nieba? - Nie, nie tak. - Jak to, nie tak? - O wiele wyżej. Co najmniej trzy metry nad niebem.”

Główną bohaterką jest szesnastoletnia Babi, która jest dobrą uczennicą i idealną córką z dobrego domu. Przez swoją przyjaciółkę poznaje Stepa – zupełne przeciwieństwo nastolatki, jego życie polega na bijatykach, nielegalnych wyścigach na motorze i ćwiczeniach na siłowni. Mimo tego, iż wiele ich dzieli to zaczyna łączyć uczucie jakim jest miłość. Babi poznaje inny świat, dojrzewa, zaczyna się buntować. Natomiast Step łagodnieje oraz powierza dziewczyna tajemnicę, która jest przyczyną jego agresywnego zachowania. Czy miłość między nimi przetrwa? Jak zareagują rodzice nastolatki?

Akcja książki rozgrywa się w malowniczym włoskim mieście. Moccia zaserwował nam opisy dwóch kontrastujących światów. Poznajemy życie bogatych ludzi, ich codzienność i styl, ale także tych biednych, którzy wiążą ledwo koniec z końcem, są chuliganami, kradną. Mimo takich różnic społecznych jesteśmy świadkami narodzin miłości, która wcześniej była nienawiścią i niechęcią. Bardzo lubię styl tego autora, ponieważ charakteryzuje się lekkim i prostym językiem. „Trzy metry nad niebem” to powieść, którą czyta się z wielkim zainteresowaniem. Historie miłosne są ciekawe i zasługują na uwagę wtedy, gdy nie są przesłodzone. Federico zachował umiar, a także dodał w książce parę tragicznych momentów. Dzięki temu podczas czytania, czytelnik uśmiecha się, ale także płacze.
„Trzy metry nad niebem” to ciekawa i warta uwagi powieść. Zachęcam do sięgnięcia po nią, ponieważ na pewno się nie zawiedziecie.

Ocena: 5/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Muza, za co bardzo dziękuję.


19 komentarzy:

 1. nie czytałam, ale po takiej ocenie to chyba muszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Następna książka, którą należy dopisać do listy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film i jestem nim zauroczona. Na pewno sięgnę po książkę, bo nie darowałabym sobie tego... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. i ja nie czytałam książek Mocci, ale po Twojej recenzji mam ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam inne propozycje tego autora i bardzo mi się podobały. Nie omieszkam więc sięgnąć też po tą :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w trakcie jej szukania. Od jakiegoś czasu mam ochotę bliżej poznać jego twórczość ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. no chyba trzeba będzie sięgnąć;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się bardzo ciekawie. Koniecznie muszę przeczytać ! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam Amore 14 tego autora, Nawet fajne, po tą też sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 11. Film (w wersji hiszpańskiej) baaaardzo mi się podobał, więc chętnie sięgnę również po książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kusisz, kusisz :) Będę musiała poszukać w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam jedną książkę tegoż autora, bodajże "Amore 14" i wydaje mi się, że ta również powinna przypaść mi do gustu. One są takie... lekkie i prawdziwe, nie sądzisz :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie muszę kupić tę książę, zwłaszcza, że kupiłam już tom drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Posiadam i czeka na przeczytanie. Film już za mną i bardzo mi się podobał;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Również oglądałam film i zostałam niesamowicie oczarowana ;) Już czekam w kolejce na pożyczę pozycji od kuzynki ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam o filmie, ale wstyd się przyznać, jednak nie wiedziałam o istnieniu książki. Może warto jej się przyjrzeć, gdyż o adaptacji słyszałam same dobre opinie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń