poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Jose Carlos Somoza - "Przynęta"


Autor: Jose Carlos Somoza
Tytuł: "Przynęta"
Wydawnictwo: MUZA
Ilość stron: 452
Rok wydania: 2011

Główną bohaterką książki jest Diana Blanco, która pracuje dla madryckiej policji. Przeszła trudne szkolenia po to by stać się przynętą na zabójców. Jest najlepsza. Musi złapać Widza, najbrutalniejszego mordercę. Gdy kobieta odkryła, że jej siostra jest kolejnym celem, rozpoczęła wyścig. Opierając się na sztuce Szekspira, która pokazuje jak manipulować ludzkim pożądaniem, Diana ryzykuje swoim życiem, by powstrzymać Widza. Czy jej się uda? 
„Nic innego niż rozkosz nie sprawia, że stajemy się kompletnie bezbronni, nawet strach. Jeśli chcesz kogoś naprawdę rozbroić, nie groź mu, doprowadź go do rozkoszy.”

Autorem „Przynęty” jest Jose Carlos Somoza - hiszpański pisarz, który urodził się na Kubie. W 1960 roku musiał wyemigrować z kraju z powodów politycznych. Zamieszkał wraz z rodziną w Hiszpanii. Bliskie są mu Madryt i Kordowa, gdzie studiował na wydziale medycyny, który ukończył z dyplomem psychiatry. W 1994 roku ukazało się jego pierwsze opowiadanie. Wtedy zdecydował, że zajmie się na stałe pisarstwem. Piąta książka „Jaskinia filozofów” przyniosła mu międzynarodowy sukces. 

„Nie należy nikogo sądzić po pozorach. (…) nie ma rzeczy czarnych i białych, jest tylko nieskończoność szarości o nieznacznych różnicach w tonach.”

Pierwsze strony książki były dla mnie nudne. Miałam ochotę przerwać czytanie. Autor szczegółowo opisuje stosunki między Dianą a jej siostrą oraz kłopotach z którymi się zmaga. Od samego początku czytamy o rzeczach, o których nie mamy pojęcia. Pojawiają się typowo psychologiczne pojęcia. Z czasem dopiero akcja nabrała tempa i książka mnie zainteresowała. Podoba mi się motyw „Przynęty”. Somoza pokazuje czytelnikowi jak łatwo manipulować człowiekiem. Kobieta-przynęta nie potrzebuje dużo czasu by zawładnąć naszym ciałem i umysłem. Jak to możliwe? Szekspir znał na to odpowiedź, a Jose to wykorzystał w swojej książce. Stworzył powieść, która potrafi zawładnąć umysłem czytelnika.

„Przynęta” to thriller, powieść psychologiczna i kryminał w jednym. Niestety znaczna część książki jest nużąca. Dopiero gdy przejdziemy przez tę część czeka nas miła niespodzianka. Myślę, że warto sięgnąć po tę powieść gdy ktoś interesuje się psychologią.

Ocena: 3/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa MUZA, za co bardzo dziękuję.2 komentarze:

  1. Nie interesuje się psychologią, ale myślę, że jeśli gdzieś ją spotkam to jak najbardziej przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle połączonych ze sobą elementów zwiastuje na prawdę dobrą "zabawę". Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją przeczytać ;P

    OdpowiedzUsuń