niedziela, 22 kwietnia 2012

John Stephens - "Szmaragdowy atlas"


Autor: John Stephens
Tytuł: "Szmaragdowy atlas"
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 402
Rok wydania: 2011

Rozpoczynając czytanie „Szmaragdowego atlasu” wróciłam do czasu, gdy pierwszy raz miałam do czynienia z „Harrym Potterem”. Było to dobre 10 lat temu, ale tego uczucia się nie zapomina. John Stephens sprawił, że wróciłam do dzieciństwa, kiedy przygody Harrego były dla mnie fascynującą historią. „Szmaragdowy atlas” jest magiczną powieścią, którą śmiało poziomem porównam do książki J. K. Rowling.

„Łatwo się zapomina, ale kiedy coś zapiszesz, zawsze możesz do tego wrócić”

Autorem jest John Stephens, który przez dziesięć lat pracował w telewizji. Ukończył studia pisarskie na wydziale artystycznym na Uniwersytecie Wirginii. Był producentem wykonawczym znanego serialu „Plotkara” oraz scenarzystą „Kochane kłopoty” i „Życie na fali”. Aktualnie mieszka wraz z żoną i psem w Los Angeles. Pracuje nad kolejnym tomem Ksiąg początku.

Głównymi bohaterami są Kate, Michael i Emma – rodzeństwo, które nie wie jak brzmi ich prawdziwe nazwisko, ani gdzie są rodzice. Przenoszą się z jednego sierocińca do drugiego, wierząc, że kiedyś mama i tata wrócą. Pewnego dnia trafiają do Cambridge Falls. Jest to tajemnicze miejsce gdzie nie ma dzieci. Zwiedzając wielki dom odnajdują księgę, która przenosi ich do przeszłości. Miejscem tym włada piękna księżna, która czyni zło. Rodzeństwo będzie musiało pokonać wiele trudności: m.in. odnaleźć uwięzione dzieci i walczyć z potworami. Rozpoczną przygodę w poszukiwaniu trzech księg. Czy dowiedzą się gdzie są rodzice? Jaką tajemnicę kryje Cambridge Falls?

Autor umiejętnie opisał miejsca, co sprawia, że wraz z bohaterami przenosimy się w czasie. Z łatwością wyobrażamy sobie świat. Warto zwrócić uwagę na postacie, które przedstawiają zupełnie inne osobowości. Kate – najstarsza z rodzeństwa, jest odważną i bohaterską czternastolatką. Jest gotowa poświęcić swoje życie dla dobra innych. Michael, który był dręczony w sierocińcach, w przeszłości odkrywa w sobie siłę. Wiara w krasnoludy ratuje życie całej trójce. Natomiast jedenastoletnia Emma mimo tego, że uważa brata za dziwaka to w jego obronie walczyłaby z najstraszniejszymi potworami. Trudności z którymi muszą się zmierzyć zapierają dech w piersiach. Zadawałam sobie pytanie: jak one przeciwstawią się złym ludziom? Gdyby nie osoby dorosłe, ich przygody mogłyby zakończyć się tragicznie. Dzięki pomocy czarodziejowi i Gabrielowi starają się zmienić przeszłość. Nie mogłam przestać czytać tej książki. Musiałam dotrwać do końca, wiedzieć jak zakończy się walka z księżną.

Polecam tę książkę każdemu, kto ma ochotę przenieść się w magiczne miejsce. Autor stworzył powieść z elementami fantastycznymi. Podróż w czasie jest niesamowitym przeżyciem dla czytelnika. Z niecierpliwością czekam na kolejną część, która mam nadzieję odpowie na wiele moich pytań.  

Ocena: 4/5

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Bukowy Las, za co bardzo dziękuję.


2 komentarze:

  1. Porównanie do Harrego Potera musi coś znaczyć. Ciesze się, że niedługo będę mogła ją przeczytać :

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam tą książkę i bardzo mi się podobała. Przeczytałam także cała serie Harrego Pottera i muszę się nie zgodzić, że Szmaragdowy atlas jest równy poziomowi Harrego Pottera. Owszem książka Johna Stephensa wciągnęła mnie bardzo, ale muszę przyznać że historia Harrego Pottera jest nie do przebicia ;)

    OdpowiedzUsuń