piątek, 16 marca 2012

Maria V. Snyder - "Siła trucizny"


Autor: Maria V. Snyder
Tytuł: "Siła trucizny"
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron: 384
Rok wydania: 2012

„Siła trucizny” to pierwsza część trylogii Twierdzy Magów. Autorką jest Maria V. Snyder, która urodziła się i wychowała w Filadelfii. Ukończyła studia na wydziale meteorologii, jednak ta praca nie dawała jej radości. W 1995 roku zajęła się pisaniem, początkowo tylko dla gazet. Pierwszą książkę - „Siła trucizny”, napisała w 2005 roku, za którą otrzymała nagrodę Compton Crook przyznawaną za najlepszy debiut literacki. Maria lubi podróżować, gra na wiolonczeli oraz w wolnych chwilach uprawia sport.
„Kobieta i jej magiczna moc. Potężniejsza niż siły natury”
Główną bohaterką jest Yelena, która czeka na egzekucje za zabójstwo człowieka w swojej obronie. Prawo Iksji jest bardzo surowe – śmierć za śmierć. Krainą rządzi bezwzględny komendant. Osoby, które posiadają magiczną moc muszą się ukrywać, ponieważ za stosowanie czarów grozi zagłada. Niespodziewanie wyrok Yeleny zostaje odroczony, ale jest jeden warunek. Kobieta musi testować jedzenie komendanta, by ochronić go przed otruciem. Smakowanie każdego posiłku może skończyć się dla niej śmiercią, ale Yelena nie ma wyjścia. Zawieszona między życiem a śmierci musi walczyć o przetrwanie w świecie kłamstw. Z czasem dowiaduje się, że jest obdarzoną potężną mocą, którą musi kontrolować i ukrywać. Jak poradzi sobie Yelena w Iksji gdzie szykuje się kolejna walka?
„Moim wyborem była wolność”
Jest to chyba najlepsza książka jaką przeczytałam w tym roku. Yelena jest silną kobietą, która nie poddaje się. Jej sytuacja może być trudna, ale za wszelką cenę stara się z niej wyjść. Dzięki temu polubiłam ja od pierwszy stron. Autorka miała niesamowity pomysł na stworzenie Iksji. Kraina jest tak opisana, że bez problemu możemy sobie ją wyobrazić. Narracja pierwszoosobowa sprawia, że mamy bliski kontakt z Yeleną. Razem z bohaterką zmagamy się z przeciwnościami losu. Poznajemy wszystkie jej myśli, odczucia oraz ból. Widzimy jak trudne jest życie w Iksji.
Historia jest bardzo wciągająca. Wartka akcja to największy atut tej książki. Intrygi i spiski sprawiają, że nie wiemy kto jest dobrym bohaterem, a kto złym. Nie można też zapomnieć o wątku miłosnym, który połączy Yelenę i jej przełożonego. Uczucie w tak trudnych warunkach życiowych jest odskocznią od morderstw i ponurego życia mieszkańców Iksji.
Polecam „Silę trucizny” fanom fantasy. Jest to interesująca i niebanalna powieść. Autorka włożyła wiele pracy w tę książkę i to się ceni. Z niecierpliwością czekam na kolejną część, która ukaże się w maju.
Ocena: 5/5
Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Harlequin Mira, za co bardzo dziękuję.  

8 komentarzy:

 1. Mam ostatnio wielką ochotę na to dzieło. Będę uparcie szukać : D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną i również bardzo mi się podobała:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha, kolejna pozytywna recenzja na jej temat ;) Jeszcze nie spotkałam się z żadną negatywną. Nic no, muszę się za nią zabrać osobiście i przekonać się na własnej skórze jak to z nią jest - póki co apetyt rośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna była i tak samo wysoko ja oceniłam :) I nie mogę doczekać się kolejnego tomu !

  OdpowiedzUsuń
 5. Chwalicie, chwalicie, a ja ciągle w opozycji ;). Trzymam dystans, ale może tylko dlatego, że książka przeżywająca boom recenzyjny, bardziej mnie odstrasza niż zachęca. Pewnie to głupie co piszę, tym bardziej, że fabuła brzmi ciekawie, a i bohaterce nie brakuje ikry, ale co zrobić z wiekiem różne "joby" się czepiają ;).

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkowicie popieram Twoją recenzję :) Z wielką niecierpliwością czekam na maj i kolejną część z tej serii!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że już niedługo zabiorę się za tę książkę. Chciałabym mieć ją na swojej półce, a Twoja recenzja jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto zrobić sobie taki mały prezencik :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też jestem pod wrażeniem tej książki :)

  OdpowiedzUsuń