wtorek, 21 lutego 2012

Dan Wells - "Nie jestem seryjnym mordercą"

Autor: Dan WellsTytuł: "Nie jestem seryjnym mordercą"
Wydawnictwo: Znak emotikon
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2012John Cleayer jest głównym bohaterem książki „Nie jestem seryjnym mordercą”. Ma 15 lat i nie zachowuje się jak normalny nastolatek. Nie spędza czasu ze swoimi rówieśnikami. Ma obsesje na punkcie seryjnych morderców. Jego mama prowadzi zakład pogrzebowy. John często pomaga przy balsamowaniu oraz przygotowaniu ciał do pochówku. Gdy w miasteczku Clayton pojawiają się tajemnicze morderstwa, chłopak postanawia poszukać sprawcę.

„Seryjny morderca odczuwa w sobie głód lub pustkę, a zabijanie to zaspokaja”

Autorem książki jest Dan Wells, który urodził się 4 marca 1977 roku. Pochodzi z Utah. Kiedy był w liceum napisał kilka nowel i komiksów. W wieku 22 lat ukończył pierwszą poważną książkę. Sławę przyniosła mu powieść grozy „Nie jestem seryjnym mordercą”, którą opublikowano w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Tajwanie oraz w Polsce. Dan Wells w 2011 roku został nominowany do nagrody Johna W. Campbella dla najlepszego nowego pisarza. Aktualnie mieszka wraz z żoną i czwórką dzieci w stanie Utah.

„Ludzie boją się tylko innych, nigdy nie boją się samych siebie”

Na okładce książki jest napisane: „Dla fanów Dextera”. Obejrzałam kiedyś parę odcinków. Czytając porównywałam Johna do Dextera. Wiele ich łączy. Oboje mają obsesję na punkcie morderstw. Pierwszy raz miałam do czynienia z bliższym poznaniem bohatera, który cierpi na zaburzenia osobowości. John nie dokonuje zbrodni, ale mógłby być mordercą. Tłumi w sobie potwora, który jest zdolny do najgorszych czynów.

Książka jest ciekawa i czyta się ją z zapartym tchem. Obsesja jest silniejsza od bohatera. Akcja jest wartka, a kolejne morderstwa sprawiają, że czytelnikowi szybciej bije serce. John ryzykuje swoje życie po to by znaleźć winnego. Dan Wells wykreował ciekawą postać. Dzięki narracji pierwszoosobowej poznajemy jak czuje się socjopata. Na pochwałę zasługują także barwne opisy balsamowania, zabójstw. Pierwsze strony mnie zaskoczyły. Szczegóły dotyczące ciał po śmierci zostały tak przedstawione, że nie jest to  książka dla osób o słabym żołądku.
Jestem trochę zawiedziona tym, że autor stworzył postacie nieludzkie. Liczyłam na to, że powieść będzie w pełni realna. Mam nadzieję, że kolejna część będzie bez fantastycznych motywów.

Warto zwrócić uwagę na okładkę, która nie przypomina oryginalnej, co mnie bardzo cieszy. Polska oprawa bardziej przykuwa wzrok. Warto przeczytać powieść „Nie jestem seryjnym mordercą”, gdyż jest wciągająca i zaskakująca. Dan Wells stworzył niesamowitą mieszankę horroru, kryminału i powieści psychologicznej.


Ocena: 4/5


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak emotikon, za co bardzo dziękuję.7 komentarzy:

 1. Mam wielką ochotę na tą pozycję, ponieważ lubię lektury z dreszczykiem ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Już dość dużo słyszałam o powieści i co kolejna recenzja, tym większą mam na nią ochotę. :)
  Pozdrawiam. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie;) z chęcią przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie kończę ją czytać, świetna jest :)

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi interesująco, jak tylko nadarzy się okazja to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno kupiłam książkę i mam nadzieję, że powieść dostarczy mi wrażeń :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Kupiłam ją sobie niedawno, nie mogłam się powstrzymać;D Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń