poniedziałek, 13 lutego 2012

Courtney Allison Moulton - "Anielski ogień"


Autor: Courtney Allison Moulton
Tytuł: "Anielski ogień"
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 424
Rok wydania: 2011

JEST SILNA. JEST WOJOWNICZA. TYLKO ONA MOŻE URATOWAĆ ŚWIAT

Anioły są częstym motywem w książkach dla młodzieży. Jeżeli ktoś lubi tę tematykę, to ma w czym wybierać. Jedne z powieści są lepsze, inne gorsze. Niestety często historie są podobne. Czy „Anielski ogień” wyróżnia się spośród wszystkich? Czy jest to niebanalna historia? 

Główną bohaterką jest Ellie, która każdej nocy ma przerażające sny o swojej śmierci. Z czasem okazuje się, że to wspomnienia. W mieście pojawia się Will. Nastolatka ma wrażenie, że go zna, ale nie pamięta skąd. Chłopak troszczy się o dziewczynę, dba o jej bezpieczeństwo. W dniu siedemnastych urodzin Ellie odkrywa w sobie moc. Uświadamia sobie kim jest i jak ważną rolę odgrywa w wojnie dobra ze złem. Musi walczyć z kosiarzami, potwornymi istotami, które pożerają ciało, a duszę wloką do piekła. Bohaterka jest Preliatorem, jedynym na świecie śmiertelnikiem, który ma moc by z nimi walczyć. Will jest natomiast jej Stróżem, zaprzysiężonym ochroniarzem. Jak dziewczyna poradzi sobie w walce? Czy uratuje ludzkość? 

Courtney Allison Moulton jest autorką książki „Anielski ogień”. Urodziła się w Teksasie. Pracuje jako fotograf w Michigan, gdzie mieszka. Swój wolny czas poświęca na jazdę konną. Lubi czytać o starożytnych mitologiach, opowiadać straszne historie i studiować wymarłe języki.

„Nie, miłość nie oślepia. Ona paraliżuje, tak że nie możesz ani oddychać, ani uciec od tego wszystkiego.”

Narracja w książce jest pierwszoosobowa, dzięki czemu spoglądamy na świat z punktu widzenia Ellie. Czytając, widzimy jaką trudność sprawia dziewczynie zrozumienie kim jest. Autorka napisała „Anielski ogień” prostym i łatwym językiem, co sprawia, że czyta się ją naprawdę szybko. Niektóre dialogi były kiepsko sformułowane, ale przymknęłam na to oko. W końcu jest to pierwsza powieść Courtney. Myślę, że kolejna część będzie zdecydowanie bardziej bogata w opisy. 

Miałam ochotę na lekką książkę od której nie będę mogła się oderwać. I tak było. Historia trzyma w napięciu. Autorka nie pozwoliła, by Ellie się nudziła. Cały czas coś się dzieje. Jeżeli nie chodzi o mordowanie to znowu czytelnik chce wiedzieć czy Will i Ellie będą razem. Życie naszej bohaterki nie jest usłane różami, są momenty kiedy musi zmagać się z bardzo trudnymi sytuacjami związanymi z jej rodziną oraz przyjaciółmi. Cieszę się, że autorka nie wyidealizowała Ellie. Dzięki temu książka bardziej przemawia do czytelnika.

Myślę, że „Anielski ogień” jest dla osób niewymagających zbyt wiele od powieści. Głównie należy polecić ją młodzieży. Z pewnością nastolatki będą zachwycone Ellie i jej przygodami.

Ocena: 4/5

7 komentarzy:

 1. Mam zamiar przeczytać :)
  www.ksiazki-blair.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobała :)) Warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i tak średnio mi się podobała, przyjemna, ale bez rewelacji. Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca recenzja, ale książki raczej nie przeczytam- nie w moim guście czytelniczym.
  Pozdrawiam!;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja, na pewno przeczytam ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytaałam ! <3
  Książka cudowna, jedna z najlepszych jakie czytałam.
  ale zakończenie mi się nie podobało, mało co wyjaśniło.
  nie przeżyje jeżeli nie będzie następnej części. !

  Serdecznie polecam ;D

  OdpowiedzUsuń