niedziela, 3 czerwca 2012

Ireneusz Gębski - "W cieniu Sheratona"


Autor: Ireneusz Gębski
Tytuł: "W cieniu Sheratona"
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Ilość stron: 162
Rok wydania: 2011

Wcześniej nie czytałam żadnej książki Gębskiego. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. „W cieniu Sheratona” to powieść, która jest dosyć krótka. Mimo niewielkiej objętości, ukazuje w pełni jak wygląda życie Polaków na emigracji. Bohaterami są Jurek, Ewelina, Rafał i Ania, którzy wyjechali z ojczyzny w poszukiwaniu pracy. Jak zmieni się ich życie? Jak naprawdę jest innym kraju? 

To Rafał pierwszy wyjechał do Anglii. Następnie sprowadził do siebie swoją dziewczynę Anię, z którą był już kilka lat. Praca na obczyźnie zmieniła relacje między nimi. Na dodatek dziewczyna pisze z Damianem, który mieszka w Toruniu. Jurek zostawił swoją nastolatetnią córkę i byłą żonę, by wieźć inne życie. Ewelina jest kuzynką Ani i to przez nią zdecydowała się na wyjazd. Brak pracy w Polsce to główna przyczyna ich emigracji. Czy czterdziestoletni Jurek odważy się na związek? Czy Ania i Rafał będą nadal razem? 

Autorem powieści jest Ireneusz Gębski, który ukończył liceum ogólnokształcące, szkołę górniczą oraz policealne studium. Pracował m.in. jako sprzedawca, magazynier oraz ochroniarz. W 1991 roku stracił pracę.  W swojej pierwszej książce „Spowiedź bezrobotnego” opisał 18 lat borykania się z bezrobociem. 

W książce poruszono ważny problem – emigrację. W poszukiwaniu dobrej pracy jesteśmy w stanie zostawić rodzinę, znajomych. Tego wymaga od nas ciężkie życie w Polsce, ponieważ niskie zarobki i wysokie ceny nie dadzą nam spokojnej egzystencji. Tylko czy inny kraj jest w stanie zastąpić Ojczyznę? Autor pokazał nam jak wygląda praca w Anglii. Ludzie muszą zmagać się z tęsknotą, Brytyjczykami i ciężką robotą.

„W cieniu Sheratona” to powieść, którą czyta się z przyjemnością. Myślę, że warto po nią sięgnąć, gdyż pokazuje jakie wiodą życie emigranci. Jest to temat zdecydowanie na czasie. Dzięki temu książka jest bardziej autentyczna. Można nawet pomyśleć, że gdzieś w Anglii mieszka Jurek lub Ania. Mimo tego, że jest to jedynie urywek z ich życia, to bardzo mnie zainteresował. 

Ocena: 4/5

Książkę otrzymałam od Pana Ireneusza Gębskiego, za co bardzo dziękuję. 


7 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mile wspominam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło wspominam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieeeee.... chyba nie dla mnie....

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście temat na czasie. Nie czytałam żadnej książki o polskich emigrantach, a więc może kiedyś sięgnę po tę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm, raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm, ciekawa tematyka jak dla mnie, chociaż wydaje mi się już trochę przestarzała - bum na emigrację był parę lat temu, ludzie powoli zaczęli powracać, bo wymarzony świat poza 'Polską bez perspektyw' okazał się jednak nie być rajem...

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałam książkę dla własnej przyjemności a nie tylko dla nauki. Czas to zmienić

  OdpowiedzUsuń