czwartek, 7 czerwca 2012

Andy McNab - "Battlefield 3. Rosjanin"


Autor: Andy McNAB
Tytuł: "Battlefield 3. Rosjanin"
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 456
Rok wydania: 2012

„Battlefield 3” jest jednym z najbardziej uznawanych tytułów w świecie gier komputerowych. Andy McNab przeniósł wirtualną rzeczywistość na papier. Głównym bohaterem jest Dima Majakowski – legenda elit rosyjskich sił specjalnych.
W Teheranie pojawia się zagrażający bezpieczeństwu państwa, zbieg. Kreml chce, by to Dima zajął się tą sprawą. Jego zadaniem jest odzyskanie czegoś, na czym zależy politycznym szefom. Były żołnierz Specnazu nie może odmówić. Wyrusza wraz z oddziałem wyselekcjonowanych komandosów w sam środek piekła. Tam stają się problemem dla sierżanta Henry’ego „Blacka” Blackburna. Jego ludzie byli wysłani do Iranu, by odnaleźć zaginiony patrol. Zależało im na unikaniu kłopotów, ale wpadną w nie po uszy. Dima i Black znajdą się w sytuacji wymagającej od nich walki o życie swoje, kolegów, ale i milionów ludzi.
Autorem książki jest Andy McNab, który zaciągnął się do piechoty już w wieku 16 lat. Brał udział w tajnych i jawnych operacjach specjalnych w różnych zakątkach świata. Dowodził patrolem Bravo Two Zero, podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Został odznaczony medalem za zasługi na polu bitwy – „Distinguished Conduct Medal” oraz medalem wojskowym – „Military Medal”. Opuszczając SAS był najwyżej odznaczonym czynnym żołnierzem brytyjskim. W swoich trzech książkach : „Kryptonim Bravo Two Zero”, „Natychmiastowa akcja” i „Seven Tropp” spisał przeżycia z okresu służby. Andy jest autorem bestsellerowej serii o perypetiach byłego żołnierza sił specjalnych. Wykłada w agencjach bezpieczeństwa i wywiadu. Pracował przy tworzeniu gry „Battlefiels 3” jako konsultant z zespołem DICE, by jak najlepiej został w niej oddany realizm działań wojennych.
„Zakładaj najgorsze, to unikniesz rozczarowania. Nikomu nie wierz. Przede wszystkim myśl o sobie”
Jest to jedna z nielicznych książek, która wywołała u mnie, aż tak pozytywne emocje. Podczas czytania miałam wrażenie, że oglądam film, ale nie byle jaki. Taki, który sprawia, że serce przyspiesza, nie możemy się doczekać jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Wartka akcja, trzyma w napięciu, fabuła jest zaskakująca i nieprzewidywalna. Język, którym posługuje się autor jest prosty i łatwy w odbiorze. Bez problemu wyobrażamy sobie przedstawione zdarzenia. Nie grałam w „Battlefielda 3”, ale jestem ciekawa jak w niej został przedstawiony świat i czy pokrywa się z tym, który poznajemy w książce. Polubiłam Majakowskiego, który wykazuje się sprytem i odwagą. Podziwiam go za to, co robił. Powieść jest na wysokim poziomie. Myślę, że będzie to gratka dla fanów sił specjalnych, a także gier.
„Battlefield 3” to niesamowity thriller wojenny, który od pierwszych stron wciąga czytelnika. Zachęcam do zapoznania się z tą książką, gdyż jest interesująca. Na uwagę zasługuje też okładka, która pochodzi z gry i świetnie się prezentuje.

Ocena: 5/5


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Insignis, za co bardzo dziękuję.8 komentarzy:

 1. Słyszałam kiedyś o filmie, po książkę chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam w bibliotece, ale ten tytuł mnie odrzucił. Muszę chyba jednak wypożyczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie:) Chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba na razie sobie odpuszczę - nie mam nastroju do takich lektur ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze omijam książki, które mają choć cień historii w tle. Taka moja awersja już od czasów szkolnych, dlatego tym razem mimo zachęcającej recenzji też jednak spasuje.
  Polecę jednak tę książkę mojej znajomej, która gustuje w tematyce wojennej.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęcająca recenzja.;D Z chęcią przeczytam tę książkę... postaram się to zrobić jak najszybciej.;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm... Martwi mnie to, że powstała na podstawie gry, ale może sięgnę :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń