środa, 25 stycznia 2012

Anna Onichimowska - "Koniec gry"

Autor: Anna OnichimowskaTytuł: "Koniec gry"
Wydawnictwo: Znak emotikon
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2012
Premiera: 26 stycznia


Homoseksualizm jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Osoby, które przyznają się do swojej orientacji spotykają się z uprzedzeniami, dyskryminacją i przemocą. „Koniec gry” to książka skierowana do młodzieży, ale moim zdaniem i dorośli mogliby po nią sięgnąć.
Autorka porusza ważny temat jakim jest orientacja seksualna. Pokazuje problem chłopaka dotyczący „coming outa”. Czym jest „coming out”? Jest to proces ujawnienia własnej orientacji seksualnej przed rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi.
Autorka książki Anna Onichimowska urodziła się i mieszka w Warszawie. Pisze powieści, felietony, opowiada scenariusze głównie dla dzieci. Skończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim. Dużo podróżuje, była m.in. w Finlandii, Szwecji, Grecji. Pracowała jako redaktor książek dla dzieci w Krajowej Agencji Wydawniczej oraz w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Założyła z przyjaciółmi Fundację „ Świat Dziecka”. Za książkę „Dobry potwór nie jest zły” otrzymała Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1995. Jej „Hera, moja miłość” długo utrzymywała się na listach bestsellerów.
„Niespokojne sny mają kłamcy z nieczystym sumieniem”
Głównym bohaterem jest Alek, który mieszka wraz z rodziną w Polsce. Ma najpopularniejszą dziewczynę w szkole, dzięki czemu zdobywa uznanie wśród znajomych. We wakacje wyjeżdża do Londynu by zarobić. Tam zdaje sobie sprawę, że nie do końca ma pewność swojej orientacji seksualnej. Po powrocie do ojczystego kraju przyznaje się, że jest gejem. Zostaje wyrzucony ze szkoły i domu. Jak poradzi sobie bez dachu nad głową? Czy pogodzi się ze swoją rodziną?
„Niecierpliwość jest cechą młodości”
Pierwszy raz czytałam książkę o homoseksualistach. Nie miałam pojęcia czego się spodziewać. Czytając byłam zaskoczona. Autorka napisała „Koniec gry” prostym językiem. Dzięki temu czyta się szybko. Fabuła jest ciekawa i z pewnością zmusza czytelnika do przemyśleń. Pani Anna przybliża nam jak wygląda życie homoseksualistów. Jak odważni są ci ludzie, że się przyznają. Ile muszą wycierpieć przez nietolerancję heteroseksualnych. Alek musiał opuścić dom rodzinny. Dzięki temu, że książka rozgrywa się w dzisiejszych czasach temat jest nam bliższy.
Uważam, że warto przeczytać „Koniec gry”. Nie należy ona do najlepszych książek, z którymi się zapoznałam. Jednak ma ona przesłanie, które z pewnością zwróci uwagę każdego czytelnika.
Ocena: 4/5
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak emotikon, za co bardzo dziękuję.

4 komentarze:

 1. Po Twojej zachęcającej rezenacji z chęcią zapoznam się z tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kilka książek tej autorki i podobały mi się tak średnio. Tę przeczytam tylko jeśli już wpadnie mi w łapki

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że tematyka jest ciekawa. Chyba zapoznam się bliżej z tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie bym się z nią zapoznała. Interesują mnie takie tematy.

  OdpowiedzUsuń