wtorek, 28 grudnia 2010

Stosik 01

1. "Po zachodzie słońca" - Stephen King
Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych. Niewielka wyrwa w otaczającej nas rzeczywistości potrafi sprawić, że świat staje się przerażającym i zadziwiającym miejscem. Po zmroku, po zachodzie słońca to, co oczywiste, staje się inne, nierozpoznawalne i niepokojące. Poznaj obsesje dręczące Gingerbread Girl i dwóch sąsiadów, którzy bez reszty zaangażowani w spór o ziemię, trafiają do naprawdę paskudnego miejsca. Przeczytaj o człowieku, który chciał interweniować w przypadku przemocy domowej i starszych ludziach, którzy w poszukiwaniu sposobu na przerwanie monotonii codzienności, posunęli się ciut zbyt daleko, o głuchoniemym autostopowiczu pomagającym pewnemu kierowcy uporać się z romansem jego żony oraz niewidomej dziewczynie, której pocałunki mają niezwykłą moc. Granica pomiędzy życiem a śmiercią, realnością a szaleństwem, zaciera się z każdą kolejną stron...

2. "Ala Makota Maksymalnie ja" - Małgorzata Budzyńska
Poznamy jej pierwsze zapiski, wcześniejsze niż Notatnik sfrustrowanej nastolatki – zupełnie nowe i pełne zwariowanych wydarzeń. Mamy wreszcie polską, wydawać by się mogło, zwyczajną dziewczynkę, która w lekki, zabawny sposób opisuje swój świat – rodzinę (w tym dwóch starszych braci), szkołę z nauczycielami i nieznośnymi kolegami, przyjaźnie i pierwsze uczucia. Ala uwielbia wszelkiego rodzaju złote myśli, które wprowadza do swojego „dziennika”. Te krótkie aforyzmy stanowią dodatkową atrakcję obu książek, są i zabawne, i mądre, i zachęcają do refleksji.
Wygrałam w konkursie na blogu http://ksiazki-meme.blogspot.com. Autorce bardzo dziękuję. I przepraszam za to, że tak opornie idzie mi czytanie. ;)

3. "Makbet" - William Szekspir
Macbeth i Banquo, generałowie armii królewskiej, wracając do domów po zwycięskiej bitwie, spotykają na swojej drodze trzy czarownice. Przepowiadają one pierwszemu z nich rychłe wyniesienie na króla, drugiemu pozostawiając jednak przywilej poczęcia królewskiego rodu. Jest to punkt wyjścia dramatu władzy, ambicji i upadku bohatera, w którym, za sprawą żony, przepowiednia przeradza się w obsesję.

4. "Kosogłos" - Suzanne Collins
Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

5. "Cukiernia pod Amorem" - Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła?
W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.

Parę książek się uzbierało, a mi niestety brakuje na czytanie czasu. Ale dam radę. :)

6 komentarzy:

 1. Stosik imponujący ;) Cukiernie posiadam i nie długo się za nią zabieram. Kosogłosa chyba sobie odpuszczę ale za to Kinga juz nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny.
  Na mnie też czeka cukiernia... wiem gdzie kupić książki , ale gdzie dokupić czas????

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale Makotę pewnie kiedyś przeczytam ;) Łojoj, "Makbet" ;) W której liceum to się przerabia?? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lena173 nie odpuszczaj "Kosogłosa". Ja przeczytałam dwie wcześniejsze części i są interesujące. Warto zwrócić na nie uwagę.

  sabinka.t1 oj też bym chciała wiedzieć gdzie ten czas dokupić... ;)

  Eta "Makbeta" przerabia się w pierwszej klasie szkoły średniej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Cukiernia..." to świetna książka - już od dawna czeka na półce na mnie jej druga część:) A trzecią część igrzysk właśnie wczoraj zakupiłan:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chetnie przeczytałabym "Po zachodzie słońca" Kinga, normalnie strach się bać ;-)

  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń