czwartek, 24 lutego 2011

Nowości i zapowiedzi wydawnicze - cz.1

Ostatnio z powodu nauki zaniedbałam bloga. Jednak postaram się to nadrobić. W dzisiejszej notce nowości i zapowiedzi książek, które mnie zainteresowały. Może i Wam któraś przypadnie do gustu?

1. "Ukryte" - Kimberly Derting
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
data wydania: 9.03.2011 r.

Violet musi sobie poradzić z dwoma poważnymi problemami: Jayem, przyjacielem z dzieciństwa, do którego czuje coś więcej, niż powinna, oraz swoim mrocznym, sekretnym darem. Tymczasem seryjny zabójca terroryzuje miasteczko. Giną kolejne dziewczyny. Violet uświadamia sobie, że tylko ona, dzięki swemu niezwykłemu talentowi, może powstrzymać mordercę. Z pomocą przychodzi jej Jay - nie chce, aby dziewczynie cokolwiek się stało. Młodzi zbliżają się do siebie. Także morderca jest coraz bliżej…


2. "Odwet" - Kristina Ohlsson
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania: 24.02.2011 r.

W Sztokholmie znaleziono zwłoki pastora Ahlbina i jego małżonki. Pozostawiony przez mężczyznę list sugeruje, że zabił żonę, a następnie popełnił samobójstwo. Powodem miała być wiadomość o śmierci córki, która zmarła wskutek przedawkowania narkotyków. Ci, którzy znali rodzinę, utrzymują jednak, że córka Ahlbinów nie była narkomanką, a śmierć pastora miała związek z prowadzoną przez niego działalnością na rzecz nielegalnych imigrantów. Wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych śmiertelnych wypadków, które łączą się ze sprawą Ahlbinów. Wielowątkowe, skomplikowane dochodzenie odsłania stopniowo powiązania pomiędzy ofiarami morderstw w Sztokholmie, a także ujawnia tło wydarzeń rozgrywających się w Bangkoku, gdzie ktoś prześladuje szwedzką dziennikarkę…


3. "Dzień dobry TV" - Dana Peterfreund
Wydawnictwo Amber
data wydania: 03.03.2011 r.

Z ostatniej chwili: młoda ambitna producentka lokalnego programu telewizyjnego zwolniona. Jej kariera blednie… tak jak jej beznadziejne życie uczuciowe. Becky Fuller rozpaczliwie potrzebuje pracy. Przyjmuje więc posadę w podupadającym porannym programie nowojorskiej stacji telewizyjnej. Ale fatalna oglądalność to zaledwie wierzchołek góry lodowej… Becky postanawia postawić program na nogi i zatrudnia legendarnego, ale i kapryśnego prezentera Mike’a Pomeroya, który od pierwszej chwili nie znosi drugiej prezenterki programu - Colleen Peck, byłej miss piękności równie kapryśnej jak on sam. Jedynym pocieszeniem Becky jest znajomość z przystojnym współproducentem. Ale problemy zawodowe nie służą rozkwitowi ich związku. Oglądalność spada z dnia na dzień, Mike i Colleen coraz częściej kłócą się przed kamerami, a Becky musi znaleźć sposób, żeby ocalić przyszłość programu, swoją pracę, reputację i miłość.


4. "Everville" - Clive Barker
Wydawnictwo Książnica
data wydania: 17.01.2011 r.

Mroźnej nocy roku 1848 na górze nieopodal Everville otwarto tajemniczą bramę umożliwiającą przejście do równoległego świata - morza snów Quiddity. Dzięki temu, granicę dwóch światów przekroczyło wiele bytów, które praktycznie od razu ginęły z rąk swoich pobratymców. Jeden z nich okazał się jednak silniejszy ...
Przejście nigdy nie zostało zamknięte, a zło czyhające za nim czeka na odpowiedni moment, by przeniknąć do naszego świata. Niebawem dojdzie do krwawej bitwy, która rozegra się między światłością i ciemnością. Koszmar będzie trwał dopóty, dopóki wojownicy nie stoczą ostatecznej walki z tajemniczymi istotami z Quiddity.


5. "Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" - Maciej Grabski
Wydawnictwo Znak
data wydania: 23.02.2011 r.

Kontynuacja przygód księdza Rafała Nowiny, nieszablonowego proboszcza wplątanego w walkę o sukcesję po zmarłym biskupie Jakubie. Staje się on powiernikiem sporej sumy pieniędzy, którą biskup zostawił gródeckiej parafii. Rafał nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił oryginalnego sposobu przechowywania tych pieniędzy i zarządzania nimi. Budzi to w Gródku - i nie tylko - sporą sensację. We wsi buzują emocje związane zarówno z wybuchem „Solidarności”, jak i z życiem osobistym mieszkańców. Ujawniają się skrywane związki i sekrety, na scenę wkracza tajemnicza matka Marianowej, lokalna uzdrowicielka. W obliczu nadchodzących niespokojnych czasów siostra Rafała, lekarka Maja, usiłuje uchronić przed służbą wojskową młodzieńców z wioski, co owocuje dramatycznym zwrotem akcji. Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

środa, 23 lutego 2011

Maria Ulatowska - "Sosnowe dziedzictwo"

Autor: Maria Ulatowska
Tytuł: "Sosnowe dziedzictwo"
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Ilość stron: 296
Rok wydania: 2011

Cena: 29,90 zł

Debiutancka książka pani Marii Ulatowskiej, która dopiero teraz znalazła czas i zrealizowała swoje marzenie pisząc tę powieść. Mimo tego, że mieszka w stolicy kocha przyrodę i najchętniej mieszkałaby poza miastem. Jej "dziecko" - "Sosnowe dziedzictwo" to pełna ciepła rodzinnej atmosfery historia, w której czasy współczesne przeplatają się z czasami II wojny światowej.

Spoglądając na okładkę w te zimowe i mroźne dni czytelnikowi od razu robi się cieplej. Akcja książki rozgrywa się w wakacje na Kujawach. Anna Towiańska otrzymuje w spadku po rodzicach "Sosnówkę" - zaniedbany dworek nad jeziorem. Staje się także właścicielką pieska, dzięki któremu poznała weterynarza, Grzegorza. Podczas odświeżania wyglądu majątku Anna poznaje miłych i serdecznych mieszkańców pobliskiego miasteczka. Pan Dyzio - parkingowy, to jeden z wielu bohaterów, który zostanie w sercu czytelnika. Czytając tę książkę zobaczymy nie tylko przepiękne krajobrazy, które towarzyszą Annie ale także poznamy tajemnicę, która była skrywana przez wiele lat. To ona zmieniła losy bohaterki. Ta powieść pokazuje, że los potrafi nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanych momentach.

Książka jest bardzo ładna i czyta się ją z zainteresowaniem. Podoba mi się styl i język autorki. Czytając nie odczułam, żeby był to debiut pani Marii. Opisy przyrody, zachowań... czułam się jakbym "Sosnówkę" widziała naprawdę. Niestety jest to także utwór, który wyidealizował mieszkańców. Nie oddaje on odczuć prawdziwych człowieka. Bo czy w XXI wieku tak wiele osób byłoby chętnych do pomocy? Myślę, że nie rozglądając się wokół siebie. W szczególnością posiadając taki dwór, ludzie byliby zazdrośni. Ale to jest książka i można czasami pomyśleć jakby to było dobrze gdyby każdy sąsiad był tak miły i pomocny.

Ta książka "wprowadziła mnie" do świata piękna i ciepła. Z pewnością sięgnę po kolejną część, która zostanie wydana w maju - "Pensjonat Sosnówka". Jestem ciekawa jak dalej potoczą się losy Anny, która dzięki swojemu urokowi stała się jedną z moich ulubionych bohaterek.

Ocena: 4/5Książkę otrzymałam od wydawnictwa Prószyński i S-ka za co bardzo dziękuję.